Uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Pomoc będzie nieodpłatna
Działający na rzecz pomocy dzieciom zespół Fundacji Pro – Fil zebrał przez lata dostatecznie dużo doświadczeń, by nie mieć problemów z przekonaniem kogokolwiek, że skala przemocowych problemów dzieci jest tak duża, iż powołanie ośrodka stało się koniecznością. Dotychczasowa praktyka skazywała szukające ratunku dzieci do kontaktów z organami ścigania, psychologami, lekarzami, terapeutami, niekiedy psychiatrami w różnym miejscu i czasie, wymuszając, by przy każdej takiej okazji po raz kolejny powtarzać opowieść o przyczynach i historii swojej tragedii.
Nowo otwarte w Rzeszowie CPD wszystkie te formy wsparcia będą miały pod jednym dachem, co odpowiada modelowi terapeutycznemu Barnhaus. A można je będzie otrzymać pomieszczaniach użyczonych fundacji przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego w budynku przy ul. Szopena 51 w Rzeszowie. Co istotne: z pomocy korzystać mogą nie tylko dzieci, ale także ich rodzice lub opiekunowie.
- Miesięcznie gotowi jesteśmy udzielać pomocy 40 - 50 dzieciom z całego województwa, choć skala tego wsparcia determinowana będzie możliwościami finansowymi - zastrzega Marcin Mołoń, Prezes Zarządu Fundacji Pro - Fil. – I będziemy pomagać w całym spektrum zachować przemocowych: tych w środowisku rówieśniczym, wynikającym z systemu edukacji, przemocy w rodzinie, ofiarom przestępstw seksualnych, przemocy fizycznej czy psychicznej i każdym innym. W centrum naszej uwagi jest dziecko, niezależnie od tego, w jaki sposób zostało skrzywdzone.
Podkreśla, że starania zespołu psychologów, terapeutów i prawników fundacji mają na celu odbudowanie u ich małych podopiecznych zaufania do świata i do dorosłych. I na nowo zbudować o nieletnich ofiar ich siłę psychiczną.
Prezes Mołoń przyznaje, że prace nad powołaniem CPD w Rzeszowie trwały dwa lata i nie zawsze przebiegały bezproblemowo.
- Przed rokiem podpisaliśmy z RARR umowę najmu lokalu, nie mając na to finansowania - potwierdza Tomasz Kobylański, wiceprezes zarządu fundacji. – I nasi partnerzy wiedzieli, że staniemy na głowie, by znaleźć fundusze na remont i przystosowanie lokalu.
Funkcję dyrektora ośrodka powierzono psychologowi Jakubowi Litwinowi, który tłumaczył, że ta inicjatywa zaistniała po to, by dzieci, które doświadczyły przemocy, krzywdy, zaniedbania, mogły odzyskać spokój, poczucie bezpieczeństwa i godność.
Pomysłodawcy CPD zapowiadają, że będą na stałe współpracować z dyrekcjami szkół, organami ścigania, przedstawicielami świata medycyny, samorządowcami, administracja publiczną, byle tylko wesprzeć jak największa liczbę potrzebujących. Na dowód czego w poniedziałkowej uroczystości otwarcia ośrodka uczestniczyli również policjanci, prawnicy, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, przedstawiciele zarządu województwa i rady Miasta Rzeszowa.