W Białymstoku wystartowało najważniejsze europejskie wydarzenie muzealne roku. Konferencja EMYA2025 przyciągnęła muzealników z 18 krajów
W środę (21.05) Muzeum Pamięci Sybiru przywitało pierwszych uczestników i uczestniczki konferencji EMYA2025. Po rejestracji na wydarzenie wzięli udział w wyjątkowym zwiedzaniu wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru, którego kluczowym elementem było spotkanie ze świadkami historii – Sybirakami i Sybiraczkami.
Następnie odbyły się warsztaty i dyskusje dotyczące m.in. edukacji, dostępności oraz współpracy z lokalną społecznością. Spotkania prowadzili pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą.
Nie zabrakło spaceru z przewodnikiem. W programie znalazły się m.in. ogrody Pałacu Branickich oraz centrum miasta z ratuszem. Narracja łączyła wątki historyczne z odniesieniami do współczesności. Zwieńczeniem dnia była kolacja i koncert zespołu Czeremszyna.
Otwarcie EMYA2025 i ożywione dyskusje o muzealnictwie
W czwartek wszyscy przenieśli się do Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie rano odbyło się oficjalne otwarcie EMYA2025. Nie zabrakło włodarzy miasta i województwa oraz zaproszonych gości.
Zgromadzonych przywitał Wojciech Śleszyński, dyrektor muzeum który podkreślił, że jest to wielki zaszczyt móc gościć tylu wyjątkowych gości i przedstawicieli najlepszych, europejskich muzeów. Podkreślił on wyjątkowość całego wydarzenia.
Jesteśmy jedną wielką rodziną, która opowiada historię o naszych obywatelach. Mówimy nie tylko o przeszłości, lecz także o naszej teraźniejszości i przyszłości - zapewnił Wojciech Śleszyński. - Jesteśmy odpowiedzialni za pamięć i edukację narodów oraz pokoleń.
Głos zabrał też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę powitać państwa w Białymstoku - zapewnił Tadeusz Truskolaski. - To właśnie Białystok jest obecnie stolicą światowej społeczności muzealnej. Nasze muzeum to ważny punkt kulturowy nie tylko naszego miasta i regionu, ale całego kraju (...) Nie muszę mówić o zasobach muzeum, jego zbiorach czy niezliczonych pamiątkach i artefaktach historycznych, które można tu zobaczyć. Zamiast tego chciałabym podkreślić, że najbardziej cenię w Muzeum Pamięci Sybiru jego nowoczesność — sposób, w jaki opowiada o deportacjach i traumach, jego innowacyjne podejście do trudnej historii oraz umiejętność angażowania wymagającej publiczności XXI wieku.
Głos zabrała też m.in. wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos czy Hans Looijen, pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Nadzorczej Europejskiego Forum Muzeów. Stwierdził m.in., że nagrody EMYA zajmują się promowaniem innowacji, doskonałości i europejskich wartości w muzeach. Podkreślił też jak ważne jest uczestnictwo w kulturze i jak duża jest rola muzeów w czasach, gdy demokracja jest zagrożona. Z kolei wiceminister kultury Marta Cienkowska wspomniała, że Białystok jest symbolicznym miejscem, zwłaszcza w sytuacji gdy za naszą wschodnią granicą wciąż toczy się wojna. Podkreśliła również, że wśród 42 nominowanych do nagrody muzeów aż pięć jest z Polski.
Po wystąpieniach gospodarzy i gości ruszyła konferencja. W programie znalazły się m.in. panele dyskusyjne, warsztaty oraz debaty poświęcone innowacjom i dobrym praktykom w muzealnictwie.