W Czeladzi powstaje nowa obwodnica. Nie tylko wygoda dla kierowców, ale także krok w stronę budowy nowych osiedli mieszkaniowych
Wkrótce w Czeladzi pojawi się pierwsza warstwa asfaltu
Wjazd na obwodnicę osiedla Rojce od strony Będzina planowany jest przez skrzyżowanie od ul. Północnej (za MLP) a wyjazd przy wiadukcie na ul. Grodzieckiej. Pierwszy etap budowy obwodnicy zaplanowany został od ul. Grodzieckiej do zaplecza terenów centrum logistycznego MLP przy ul. Będzińskiej.
- Obecnie trwają prace stabilizujące podbudowę drogi, które przygotowują grunt pod wylanie pierwszej warstwy asfaltu. Są już wybrukowane chodniki i wyznaczony krawężnikami ślad pod budowę ścieżki rowerowej, która powstanie pomiędzy chodnikiem i ulicą. Oczywiście wcześniej wykonano niezbędne sieci, w tym kanalizację burzową. Wszystko jest też przygotowane pod montaż ulicznych lamp – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
Jak dodaje, zakres wykonanych do dzisiaj prac wskazuje, że realizacja inwestycji w uzgodnionym umową październikowym terminie, nie jest zagrożona.
Nie blokowiska, a niska zabudowa mieszkaniowa
- Nowa droga, podobnie jak wcześniej nazywana obwodnicą ulica gen. J. Hallera, otworzy nam do wykorzystania kolejne tereny przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową. Tym samym ziszczą się plany, które powstały jeszcze za czasów Edwarda Gierka, które przewidywały budowę na tych terenach wielkiego osiedla w zabudowie wielorodzinnej. I osiedla tam powstaną, a jedno już powstało. Tyle, że nie będą to jak wtedy zakładano wysokie blokowiska, tylko raczej niska luźna zabudowa – mówi burmistrz Czeladzi.
Jak podkreśla Zbigniew Szaleniec, jeśli dziś nie podjęte zostaną radykalne kroki, by zahamować ujemne wskaźniki demograficzne, to za 20-30 lat liczba ludności Czeladz zmniejszy się o połowę.
- A to oznaczać będzie konieczność likwidacji połowy przedszkoli, połowy szkół, likwidację dużej części handlu, brak środków podatkowych na utrzymanie tego wszystkiego, co teraz dla mieszkańców budujemy w zakresie kultury , sportu i rekreacji. A to znów spowoduje ucieczkę z miasta ludzi młodych. Dlatego mimo tego, że moja służba dla miasta kończy się w tej kadencji chce przygotować nasza małą ojczyznę na wyzwania przyszłości – deklaruje Zbigniew Szaleniec.
Samorząd Czeladzi pozyskał w sumie prawie 3,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na generalny remont i przebudowę ulicy Bytomskiej oraz budowę nowej obwodnicy osiedla Rojce.