W Głogowie Odra wciąż płytka, ale za trzy dni może się to zmienić. Wody zacznie przybywać
W tym artykule:
Odra na razie ma niskie stany wody
Na Dolnym Śląsku, jak na razie nie ma realnego zagrożenia podtopieniami. Według pogodowych modeli GFS i ECMWF, niż genueński, który uformował się 7 lipca i do 10 lipca ma przejść nad południową oraz południowo-wschodnią Polską.
W środę, 9 lipca, poziom wody w Odrze jest niski, ale z tendencją wzrostową. W godzinach porannych rzeka miała dziś 167 cm głębokości. Według prognoz, do soboty, 12 lipca poziom Odry wzrośnie do 220 cm. To wciąż i tak dużo poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 400 cm.
Strumyk Sępolno może narobić kłopotów
Karol Skowroński, szef Biura Zarządzania Kryzysowego UM w Głogowie przyznaje, że modele pogodowe nie do końca są przewidywalne, bo niż genueński, odpowiedzialny za ulewy, za dzień czy dwa może zawrócić w naszą stronę.
- Nie wykluczamy w Głogowie mniej lub bardziej intensywnych opadów deszczu, ale w tym momencie bezpośredniego przełożenia na stan Odry nie widać – mówi. - Za kilka dni poziom rzeki może się podnieść do poziomu około 3,5 metra. Nie możemy jednak wykluczyć, że intensywne opady sprawią, że płynący od strony Jerzmanowej strumyk Sępolno narobi kłopotów w Jaczowie, czy w parku przy Budowlanych.
Karol Skowroński zapewnił, że po wrześniowej powodzi miasto uzupełniło stany magazynowe i ma więcej worków, niż rok temu.
Stany średnie na kilku rzekach
Jak informuje IMGW, na 9 lipca, stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, punktowo wysokiej. Stan średni zanotowano na:
- Kłodnicy,
- Osobłodze,
- Strzegomce,
- Widawie,
- Gwdzie.
Lokalnie także na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Bystrzycy, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Bystrzycy i Bobrze.
Wojewoda dolnośląska była w Stroniu Śląskim
Wojewoda dolnośląska była dziś w Stroniu Śląskim, gdzie odbyło się posiedzenie rządowego sztabu zarządzania kryzysowego z udziałem premiera oraz władz samorządu Dolnego Śląska i przedstawicieli służb. Wojewoda Anna Żabska, podczas briefingu prasowego w Stroniu Śląskim, poinformowała że służby są w gotowości, jednak trzeba zachować czujność i wyciągnąć wnioski z poprzedniej powodzi, by nie popełnić tych samych błędów.
- Musimy zachować pełną czujność i mobilizację, szczególnie na tych terenach, które zostały dotknięte powodzią. Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, musimy być przygotowani, że w każdej chwili może się pogorszyć.
Rekordy Odry w Głogowie
Absolutne minimum Odra w Głogowie osiągnęła 12 lipca 1930 roku. Jej poziom wynosił 95 cm.
Z kolei swoje maksimum rzeka osiągnęła 18 lipca 1997 roku - 712 cm.
We wrześniu ubiegłego roku niewiele zabrakło do tego rekordu. W kulminacyjnym momencie poziom Odry w Głogowie osiągnął 689 cm.