W gminie Kościan odkryto „polskie piramidy” sprzed 5,5 tys lat
Badania prowadzone w ramach obozu naukowego UAM
Odkryte grobowce to tzw. megality, nazywane również grobowcami typu kujawskiego lub potocznie - „polskimi piramidami” czy „łożami olbrzymów”. W związku z tym nietypowym odkryciem jeszcze dziś, tj. 11 lipca na terenie Wyskoci prowadzone będą badania wykopaliskowe w ramach obozu naukowego Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Okazuje się, że teren leśny przez wiele lat był dla archeologów mało czytelny. Nowy model badań pozwala również na takich obszarach wytypować miejsca, w których mogą znajdować się obiekty sprzed lat.
- Wiele rzeczy jesteśmy w stanie wstępnie zinterpretować, m.in. dzięki dostępnym mapom oraz dobrej znajomości terenu – mówi Artur Golis, główny specjalista ds. ochrony przyrody i krajobrazu w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. – Czasem zdarza się coś tak zaskakującego, jak w Wyskoci.
Czoło na wschód, ogon – na zachód
Jak wyjaśnia Artur Golis, w Wyskoci, na terenach leśnych, odkryto nasyp, który ciągnie się na odcinku około 100 metrów. Został on uwydatniony w momencie, kiedy wiatr powalił w tym miejscu drzewa. Wspomniany nasyp na tzw. czole miał szerokość ok. 15 metrów, a jego wysokość to ok. 4 m. Sukcesywnie był coraz niższy i coraz węższy, przechodząc w tzw. ogon. Czoło oraz boki nasypu miały kamienną obstawę, przy czym w czole megalitu ulokowane były największe głazy o masie dochodzącej do kilku ton. Jak przekazali nam naukowcy pracujący na miejscu prac wykopaliskowych, kamienie układano (stawiano) pionowo i stabilizowano lub podwyższano mniejszymi kamieniami, tzw. kamieniami podkładkowymi. Cała konstrukcja miała charakter zorientowany, czyli - z mniejszą lub większą precyzją – czoło megalitu skierowane było na wschód, natomiast ogon na zachód.
Wstępna weryfikacja i badania terenowe
Tak zwana wizja terenowa oraz wstępna weryfikacja obiektów miała miejsce już w listopadzie ubiegłego roku. Teraz natomiast przyszedł czas na badania wykopaliskowe na grobowcu wschodnim. Odsłonięto i zadokumentowano relikty bruku kamiennego i fragmenty obstawy kamiennej. Czy jest to spektakularne odkrycie? Jak podkreślają naukowcy prowadzący badania wykopaliskowe, tego typu grobowce nie były typowe dla terenów Wielkopolski. Można je było spotkać w innych rejonach naszego kraju. Można zatem powiedzieć, że odkrycie jest nietypowe, a patrząc na jego wiek – również spektakularne. Kto wie, jakie jeszcze niespodzianki kryją wielkopolskie tereny? Być może wkrótce się o tym przekonamy. Tak czy inaczej okazuje się, że mamy na naszych terenach „piramidy” sprzed 5,5 tys lat!