W Przylądku Nadziei we Wrocławiu powstała wyjątkowa książka dla pacjentów
Specjaliści alarmują: świecące morze ekranów powoli staje się normą. Dzieci obcują z niebieskim światłem tabletów i telefonów, które im szkodzi. Do tego dochodzi zakrzywione poczucie bliskości, które wcale nie pomaga dzieciom oswoić się ze szpitalną salą. W przeciwieństwie do czytania książek, które pomaga im wyciszyć się u boku rodziców, co jest szczególnie ważne zwłaszcza wśród pacjentów onkologicznych.
Bajka na zdrowie. Odłóż telefon
- Obecność bliskiej osoby i wspólna lektura potrafią skutecznie oswoić lęk, odciągnąć uwagę dziecka od trudnych procedur, a przede wszystkim budować więź. Wszystko to ma pozytywny wpływ na proces leczenia - mówi dr. Marcin Drozd, dyrektor USK.
By zwrócić uwagę na problem nadmiernego używania telefonów USK po raz kolejny zorganizował kampanię "Bajka na zdrowie", w której uczestniczyli najmłodsi pacjenci Przylądka Nadziei. Tym razem przed dziećmi wystąpili wrocławscy dziennikarze.
Nowa bajka o dzieciach w szpitalu powstała specjalnie dla pacjentów kliniki
W czwartek (10 lipca) dzieci miały okazję pierwszy raz usłyszeć bajkę o "Kubie i Martynce w szpitalu", która jest inspirowana prawdziwymi postaciami z kliniki. Nowa książka to owoc wspólnej pracy personelu szpitala, fundacji Na ratunek dzieciom oraz firmy Nettle. Poprzednie trzy odsłony napisano na podstawie brytyjskiej wersji poradnika, najnowsza w całości powstała w USK, a jej autorką jest mgr. Ewa Zygadło - Kozaczuk.
Książki mają wyjaśniać trudne emocje, jakie towarzyszą dzieciom podczas ich leczenia oraz sam proces terapii.
- To dla nas jedna z najważniejszych publikacji. Pomaga dziecku zrozumieć, co się dzieje z jego ciałem, dlaczego niektóre rzeczy wyglądają inaczej niż dotychczas i że wszystko, co dzieje się wokół, ma swój cel. Daje poczucie sprawczości i zmniejsza lęk, a to ogromnie ważne w procesie terapii - mówi koordynatorka projektu, dr. Olga Fedorowicz z działu Farmacji Klinicznej.
Dziennikarze z Wrocławia czytali dzieciom bajki
Nowa publikacja jest także dobrym poradnikiem dla rodziców i najbliższych leczonych dzieci, dzięki niej dowiedzą się jak rozmawiać i opiekować się chorymi. Tę i wiele innych bajek przeczytali dziś dziennikarze z Wrocławia, którzy odwiedzili klinikę.
- Cieszy mnie, że redaktorzy i redaktorki na co dzień współtworzący z nami materiały edukacyjne o terapii nowotworów, tym razem osobiście dołączyli do wsparcia naszych małych pacjentów - mówi prof. dr. hab. Krzysztof Kałwak, kierownik kliniki Przylądek Nadziei.
W akcji wzięli udział dziennikarze z takich redakcji jak Gazeta Wrocławska, Radio Wrocław, RMF FM, Radia Luz oraz telewizji TVP3 Wrocław, TVN i Echo24.