Wniosek o emeryturę z KRUS a pora roku. Sprawdziliśmy, czy termin ma znaczenie
W tym artykule:
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę z KRUS? Czy pora roku ma znaczenie?
Czy podobnie jak w ZUS, bardziej opłaca się złożyć wniosek o emeryturę rolniczą w drugiej połowie roku? Odpowiadamy na pytanie nurtujące przyszłych emerytów.
- W przypadku świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników nie ma takiej zależności, gdyż wysokość emerytury rolniczej uzależniona jest od wskaźników wymiaru części składkowej i części uzupełniającej świadczenia, obliczanych indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy oraz od kwoty emerytury podstawowej - wyjaśnia Strefie Agro Elżbieta Oppenauer, wicedyrektor Biura Komunikacji, rzecznik prasowy KRUS.
Dalej tłumaczy, że wysokość wskaźników wymiaru ustalana jest w oparciu o długość okresów pracy i opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz kwoty opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983 – 1990.
- Zatem im dłuży jest staż ubezpieczeniowy i wyższa kwota składek opłacanych w latach 1983-1990, tym wyższe jest świadczenie.
Symboliczna premia za podwójną składkę emerytalną
- Ponadto rolnicy, którzy opłacali w okresie swojej aktywności zawodowej składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub opłacali dodatkową składkę z tytułu prowadzenia działalności rolniczej na użytkach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, mogą liczyć na dodatek do emerytury w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania wyższej składki - podaje Elżbieta Oppenauer.
Przedstawicielka KRUS podsumowuje: - Rolnicy nie muszą się obawiać, że wysokość ich świadczenia zostanie mniej korzystnie ustalona w związku ze złożeniem wniosku o emeryturę w określonym miesiącu danego roku.