Wrocław: Zagraj w grę miejską, posłuchaj jazzu i zobacz film
Wieczór z jazzem, literaturą i filmem na Bastionie Sakwowym. Wrocław zaprasza!
Centrum Historii Zajezdnia, Fundacja Zarzewie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza oraz Miasto Wrocław zapraszają na drugi z czterech letnich „Wieczorów na Bastionie Sakwowym – Historia. Kultura. Wrocław”. To wyjątkowy cykl wydarzeń plenerowych poświęconych powojennym przemianom miasta, jego mieszkańcom i kulturze.
Historia i kultura Wrocławia – cykl letnich spotkań
Podczas czterech wieczorów opowiadana jest historia Wrocławia przez pryzmat kolejnych dekad i symbolicznych momentów, które kształtowały jego tożsamość. W centrum uwagi znajduje się powojenny Wrocław jako bohater literacki, filmowy i muzyczny – miasto, które było nie tylko tłem, ale i narratorem swoich czasów.
Drugi wieczór cyklu przeniesie uczestników do Wrocławia końca lat 50. i początku 60. XX wieku – epoki jazzowych rytmów, literackiego buntu i marzeń o wolności w realiach PRL-u.
Program wydarzenia – 26 lipca 2025 (sobota)
Lokalizacja: Bastion Sakwowy (teren przy kawiarni Fresca)
Wstęp wolny
Szczegóły i zasady udziału w grze miejskiej: www.biblioteka.wroc.pl
18:00 – Gra miejska „Skarpetki Tyrmanda”
Start: wybrana filia Miejskiej Biblioteki Publicznej
Autorska gra miejska w konwencji „czarnego romantyzmu” PRL-u. Uczestnicy zmierzą się z literacko-muzycznym śledztwem, którego punktem wyjścia są tytułowe skarpetki Leopolda Tyrmanda. Gra inspirowana jest jego prozą oraz realiami Wrocławia końca lat 50. – modernistyczną architekturą, kulturą klubową i miejskimi legendami.
Gra dostępna w aplikacji ActionTrack, przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. T. Różewicza.
20:30 – Ogłoszenie wyników gry i wręczenie nagród
Uczestnicy spotkają się ponownie na Bastionie Sakwowym, gdzie zostaną ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody.
21:00 – Koncert „Tribute to Komeda” – Dominik Gawroński Quintet
Wieczorna część artystyczna to koncert poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy – jednego z najważniejszych kompozytorów polskiego jazzu. Zabrzmią utwory takie jak Astigmatic, Svantetic, Ballad for Bernt, Crazy Girl i inne, w aranżacjach Dominika Gawrońskiego – trębacza, kompozytora i pedagoga.
Muzyka Komedy, ściśle związana z kinem i atmosferą epoki, przeniesie słuchaczy do świata, w którym jazz stawał się azylem, formą buntu i przestrzenią wolności.
Pokaz filmu „Zobaczymy się w niedzielę” (reż. Stanisław Lenartowicz, 1960)
Po koncercie na dużym ekranie plenerowym zostanie wyświetlony film uważany za jedno z najbardziej „wrocławskich” dzieł polskiej kinematografii. „Zobaczymy się w niedzielę” to historia młodych ludzi żyjących w mieście pełnym kontrastów – nowoczesnych osiedli i ruin, nadziei i codziennej szarzyzny.
Film ukazuje Wrocław nie jako tło, lecz jako równorzędnego bohatera – dynamicznego, emocjonalnego, wciąż poszukującego tożsamości. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć archiwalne ujęcia miasta z lat 60., w których historia i nowoczesność splatają się w niepowtarzalną mozaikę.
Kultura, historia i tożsamość – Wrocław w centrum uwagi
Cykl „Wieczory na Bastionie Sakwowym – Historia. Kultura. Wrocław” to propozycja dla wszystkich, którzy chcą odkrywać miasto przez sztukę, wspomnienia i opowieści. To okazja do spotkania z historią i kulturą Wrocławia w formie dostępnej, angażującej i inspirującej.
Organizatorzy wydarzenia:
- Centrum Historii Zajezdnia – Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
- Fundacja Zarzewie – realizacja wydarzenia
Partnerzy projektu:
- Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza – przygotowanie gier miejskich
- Miasto Wrocław – Wydział Promocji Miasta i Turystyki, Departament Marki Miasta
Wydarzenie odbywa się w ramach programu obchodów Roku Pojednania 2025.