Zakaz wjazdu dla tirów w Pruszczu Gdańskim. O połowę mniej ciężarówek przejeżdża przez miasto
W tym artykule:
Ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej 20 ton i więcej wprowadzono w Pruszczu Gdańskim 18 kwietnia br. Obowiązuje ono od granicy Pruszcza Gdańskiego z Gdańskiem ze strony północnej i od skrzyżowania DK 91 z ul. Zastawną/Nowowiejskiego od strony południowej. Nowa organizacja ruchu, będąca efektem współpracy władz miasta z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz z policją, ma na celu ograniczenie tranzytu największych ciężarówek, skracających sobie drogę przez miasto.
Ruch pojazdów ciężarowych zredukował się o połowę
Po trzech tygodniach od wprowadzenia ograniczenia w ruchu najcięższych pojazdów, o DMC 20 ton i więcej, zredukował się ruch takich pojazdów o połowę.
- Z przeprowadzonych przez nas badań natężenia ruchu wynika, że 25 listopada 2024 roku, w godzinach 10:00-14:00, DK nr 91, przez centrum naszego miasta przejechały 542 pojazdy o DMC 20t. - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Dzień później 543 pojazdy, a 27 listopada 581 pojazdów – daje to średnią 138,83 pojazdy na godzinę. Po wprowadzeniu ograniczenia, 23 kwietnia 2025 r. przez nasze miasto przejechało 280 pojazdów, 24 kwietnia 264 pojazdy, a 25 kwietnia 217 pojazdów. To oznacza, że średnia spadła do 63,4 pojazdu na godzinę.
Złożono ok. 400 wniosków o pozwolenie przejazdu
Jak podaje Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim, przez dwadzieścia dni – od 8 do 28 kwietnia br., przedsiębiorcy złożyli w formie elektronicznej ok. 400 wniosków o wydanie dla pojazdów o DMC 20 ton niezbędnych identyfikatorów uprawniających do ruchu na wybranych ulicach miasta Pruszcza Gdańskiego
- Większość z nich kontaktowała się z dedykowanym w tym zakresie kompetencji Referatem Gospodarki Komunalnej, który udzielał wyjaśnień dotyczących procedur. Nasi urzędnicy pomagali także wypełniać wnioski - dodaje Radosław Klaczkowski, zastępca burmistrza ds. komunalnych.
Co istotne, mimo że miasto ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku o wydanie identyfikatora, czas jest ten dużo krótszy.
- Czas rozpatrywania każdego wniosku i wydania identyfikatora wynosił (od momentu złożenia) od dwóch godzin do dwóch dni, w zależności od ilości zadeklarowanych pojazdów i wskazanych ulic - informują pruszczańscy urzędnicy. - Jak dotąd odrzuconych zostało tylko 30 wniosków, które nie spełniały wymogów formalnych oraz nie wskazywały celu korzystania z zaznaczonych we wnioskach ulic.
Policjanci kontrolują przestrzeganie nowych przepisów
Przestrzegania przez kierujących nowo wprowadzonej organizacji ruchu kontrolują policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim.
- Dotąd skontrolowano prawie 200 pojazdów - informuje mł. asp. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP w Pruszczu Gdańskim. - Mundurowi informują kierowców o wprowadzonych zmianach. Policjanci skupiają się na przekazywaniu informacji i uczulaniu kierujących.
Jak informuje rzecznik pruszczańskiej policji, pełniąc służbę w rejonie granicy Pruszcza Gdańskiego z Gdańskiem, policjanci podejmują kontrole ciężarówek, zanim te wjadą w obszar objęty nowym oznakowaniem.
- Kierujący, którzy nie mają zezwoleń, zawracają w kierunku drogi S7, gdzie mogą kontynuować jazdę zgodnie z przepisami - wyjaśnia mł. asp. Kościuk. - Co ważne, policjanci odnotowali, że duża część kierujących jadących na DK91 w miejscu obowiązywania nowego oznakowania, posiada stosowne zezwolenia.