Zakopane: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Mistrzowski dialog pokoleń na Krzeptówkach
Tegoroczną edycję otworzył koncert organowy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wystąpili prof. Witold Zalewski – organista Katedry na Wawelu i wieloletni dyrektor festiwalu – oraz jego córka Hanna Zalewska, ceniona młoda organistka, laureatka międzynarodowych konkursów. Ich wspólny występ stał się czymś więcej niż tylko koncertem – był wzruszającym spotkaniem dwóch pokoleń artystów, pełnym wirtuozerii i emocjonalnej głębi.
Publiczność miała okazję usłyszeć klasykę repertuaru organowego – od Bacha i Mendelssohna, przez romantyczne brzmienia Césara Francka, po współczesne, pełne kontemplacji utwory Johna Ruttera. Wzruszający i symboliczny był również sam powrót prof. Zalewskiego do Zakopanego – to on przez lata współtworzył to wydarzenie i nadal pozostaje jego duchowym przewodnikiem.
Plenerowy hołd dla wszechstronności Wacława Geigera
Drugi dzień festiwalu przeniósł publiczność do ogrodu zabytkowej willi Czerwony Dwór – siedziby Centrum Kultury Rodzimej. Tam, wśród górskiej zieleni i architektury inspirowanej podhalańską tradycją, odbył się wyjątkowy koncert plenerowy „Od klasyki do rozrywki”, będący muzycznym hołdem dla patrona festiwalu – Wacława Geigera. Artysta ten był nie tylko kompozytorem i organistą, ale także dyrygentem, śpiewakiem i multiinstrumentalistą, który z pasją łączył klasykę z muzyką estradową i operetkową.
Na scenie wystąpili znakomici soliści: Anna Sokołowska-Alabrudzińska i Mateusz Mijal, którym towarzyszyła Orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy. W repertuarze nie zabrakło walców Straussa – z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora – a także popularnych tematów filmowych, klasyki operetkowej i współczesnych piosenek z nutą romantyzmu. Całość dopełnił charyzmatyczny prowadzący Łukasz Lech, który z wdziękiem i humorem snuł opowieści i anegdoty, tworząc niepowtarzalną atmosferę wieczoru.
Jednym z najważniejszych momentów wieczoru było premierowe wykonanie utworu Wacława Geigera w nowej aranżacji Macieja Niecia – poruszającej, pełnej szacunku interpretacji, będącej symbolicznym pomostem między tradycją a współczesnością.
Przed nami kolejne muzyczne spotkania – niepowtarzalne koncerty organowe i kameralne, które, zgodnie z duchem Wacława Geigera, będą łączyć podhalańską tożsamość z otwartością na świat.
Na kolejne koncerty organizatorzy zapraszają już 1 i 2 sierpnia. Szczegóły programu dostępne są na stronie: www.festiwale.zakopane.pl.