Zamiast chłopaka lub dziewczyny nastolatki coraz częściej wybierają AI
Badanie, opublikowane przez organizację Common Sense Media, skupia się na tzw. AI companions – cyfrowych towarzyszach, z którymi można rozmawiać lub pisać w dowolnym momencie. Narzędzia takie jak Character.AI, Replika, CHAI czy Nomi oferują nastolatkom interaktywne rozmowy, często przypominające relacje z prawdziwymi osobami.
AI do rozmów, flirtu i… poważnych tematów
Według raportu, aż 52% nastolatków korzysta z takich cyfrowych towarzyszy regularnie – przynajmniej kilka razy w miesiącu. Najczęściej robią to z ciekawości lub dla rozrywki. Jednak co trzeci badany przyznał, że poruszał z AI poważne tematy, zamiast rozmawiać o nich z prawdziwymi ludźmi. Co więcej, tyle samo respondentów uznało, że rozmowy z AI są równie satysfakcjonujące – lub nawet bardziej – niż interakcje międzyludzkie.
Używają ich głównie z ciekawości, dla zabawy. To jednak nie znaczy, że jest to zawsze bezpieczna interakcja.
– Towarzysze AI pojawiają się w czasach, gdy dzieci i nastolatki nigdy nie czuły się bardziej samotne – mówi James P. Steyer, założyciel i dyrektor generalny Common Sense Media.
Jego zdaniem nie chodzi tu tylko o nową technologię.
– Chodzi o pokolenie, które zastępuje kontakt międzyludzki maszynami, powierza empatię algorytmom i dzieli się intymnymi szczegółami z firmami, które nie mają na sercu dobra dzieci. Nasze badania pokazują, że towarzysze AI są o wiele bardziej powszechni, niż można by przypuszczać – i że mamy niewiele czasu, aby odpowiednio edukować dzieci i rodziny, mówiąc im o dobrze udokumentowanych zagrożeniach związanych z tymi produktami – tłumaczy.
Ryzyko uzależnienia i niepokojące treści
Adolescencja to czas intensywnego rozwoju emocjonalnego i społecznego. A skoro przeciętny nastolatek spędza przed ekranem ponad osiem i pół godziny dziennie, pojawiają się pytania o wpływ AI na ich rozwój. Autorzy raportu zauważają również, że wielu młodych użytkowników dzieli się z AI poufnymi informacjami – np. swoim imieniem, wiekiem czy lokalizacją.
Co czwarty nastolatek przyznał się do takich praktyk, a jedna trzecia doświadczyła niepokojących lub niestosownych zachowań ze strony cyfrowego towarzysza. Warto dodać, że część platform deklaruje, że są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia – jednak łatwo można obejść weryfikację wieku.
AI nie zastąpi człowieka?
Na szczęście, mimo rosnącej popularności AI companions, aż 80% badanych nadal preferuje prawdziwe przyjaźnie i rozmowy z ludźmi. Ponadto połowa respondentów nie ufa informacjom i poradom przekazywanym przez cyfrowych rozmówców. Ciekawe jednak, że młodsze nastolatki wykazują większe zaufanie do AI – o 7 punktów procentowych więcej niż ich starsi koledzy.
Organizacja Common Sense Media zaleca, by osoby poniżej 18 roku życia w ogóle nie korzystały z AI companions, zwracając uwagę na ryzyko uzależnienia i manipulacji.