Żory rozważają powstanie nowej siedziby Urzędu Miasta. Wstępne koncepcje uwzględniają też budowę podziemnych parkingów ze schronami
Żory rozważają powstanie nowej siedzibę urzędu miasta
O planach poinformował prezydent miasta Waldemar Socha podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miasta.
– Teren, który zakupiliśmy od Gminnej Spółdzielni, składa się z dwóch obszarów – wyjaśniał. – Jedna część objęta jest ochroną konserwatorską. Znajdują się tam zabytkowe budynki, które wymagają odrestaurowania. Obecnie Miejskie Biuro Projektowe przygotowuje koncepcję adaptacji tych obiektów z zachowaniem ich wartości historycznej - zaznaczył prezydent Socha.
Zgodnie z wypowiedzią prezydenta, na pozostałym, niezabudowanym terenie, mogłaby powstać nowa siedziba Urzędu Miasta. Nie byłby to jednak wyłącznie budynek administracyjny.
- Chcielibyśmy, aby była to przestrzeń kompleksowa, która poza funkcją urzędową zawierałaby również elementy kulturalne, a być może także mieszkaniowe i komercyjne – jak biura na wynajem – mówił Socha. – Zależy nam na tym, by nie była to strefa zamykana po godzinie 15.30. To może być mała dzielnica, która będzie żyła również wieczorami i w weekendy - wskazał prezydent.
Wstępne koncepcje uwzględniają budowę podziemnych parkingów
Miałyby one pełnić funkcję nie tylko komunikacyjną, lecz również ochronną – jako potencjalne miejsca schronienia dla ludności cywilnej.
– Weszła w życie nowa ustawa o ochronie i obronie cywilnej ludności, która nakłada na gminy obowiązek zapewnienia schronów – przypomniał prezydent. – Dlatego przy każdej nowej inwestycji analizujemy, czy może ona spełniać również taką funkcję. W tym przypadku chcemy zaproponować, by parkingi podziemne zostały zaprojektowane jako miejsca schronienia - mówił Waldemar Socha.
Jak zaznaczył prezydent Żor, na realizację tak złożonego przedsięwzięcia prawdopodobnie potrzebne będzie wsparcie zewnętrznych ekspertów.
– Nasza miejska pracownia jest zbyt mała, by samodzielnie podjąć się takiego zadania. Uważam, że powinniśmy ogłosić konkurs i zlecić projekt dużej pracowni architektonicznej z odpowiednim zapleczem specjalistycznym – dodał.
Miasto nabyło teren po GS-ie
Przypomnijmy, że teren został nabyty przez miasto w 2023 roku na podstawie uchwały Rady Miasta. Zakup działek kosztował 5,45 mln zł.
– Ruch, który wykonujemy, będzie doceniany przez mieszkańców. To ostatnia taka perełka w tym miejscu, którą możemy odpowiednio zagospodarować – mówił wówczas radny Kazimierz Dajka. – Myślę, że możemy być dumni z kierunku, w jakim zmierzamy - dodawał.
Na tym etapie projekt pozostaje w fazie wstępnych analiz i koncepcyjnych przygotowań. Władze miasta czekają m.in. na szczegółowe wytyczne dotyczące standardów technicznych, jakie muszą spełniać schrony. Dopiero po ich opublikowaniu możliwe będzie opracowanie bardziej szczegółowego harmonogramu działań. Równocześnie Miejskie Biuro Projektowe przygotowuje adaptację zabytkowych budynków na nowe cele.