WilkAlert to nowa mapa do ostrzegania się przed wilkami. Urzędnicy mówią o "rosnącej nagonce”. Oto kilka faktów o tych zwierzętach
WilkAlert to nowa, interaktywna, internetowa mapa powstała w celu wzajemnego informowania się o miejscach, gdzie widziane były wilki. Teraz każdy może zgłosić kontakt z tymi zwierzętami. Tymczasem urzędnicy od ochrony środowiska odcinają się od działań WilkAlert i mówią o "rosnącej nagonce na wilki”.
W tym artykule
Internauci ostrzegają się przed wilkami
W ostatnim czasie w internecie popularność zdobyła mapa na WilkAlert.pl. W skrócie służy ona do ostrzegania się przed wilkami, które były widziane w danej okolicy lub zostawiły po sobie ślady. Jak czytamy na stronie:
- Na WilkAlert.pl dokumentujemy wszelkie zdarzenia z udziałem wilków w tym między innymi: zagryzienia psów, kotów oraz zwierząt dzikich i hodowlanych jak również pogryzienia ludzi czy zbliżanie się i wkraczanie wilków na tereny zamieszkałe.
Zmian na mapie może dokonać każdy. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaznaczyć na mapie miejsce, którego zgłoszenie dotyczy.
Z samej Wielkopolski jest kilkadziesiąt zgłoszeń, w tym obserwacje 8 wilków na przedmieściach Wrześni czy 5 wilków blisko zabudowań i stadniny koni w Anastezewie. Mapa dostępna poniżej:
Trwa utrwalanie stereotypu "złego wilka”
25 marca na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pojawił się komunikat, w którym urzędnicy wyrazili swoje obawy związane z "rosnącą nagonką na wilki”.
- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącą nagonką na wilki, która ma miejsce w ostatnich tygodniach - czytamy w komunikacie.
Urzędnicy z GDOŚ informują, że strona internetowa "WilkAlert.pl” nie jest oficjalnym kanałem do zgłoszeń sytuacji z wilkami.
- Prosimy, aby działania skupiały się wokół zwiększenia świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków na podstawie wiedzy naukowej przy wsparciu autorytetów w tym temacie (osób prowadzących badania nad tym gatunkiem), a nie wiedzy potocznej, która często mija się z prawdą wzbudzając niepotrzebny strach wśród społeczeństwa - napisali urzędnicy.
Obecność wilków ma kluczowe znaczenie dla ekosystemu
W komunikacie urzędnicy podkreślili, jak ważna jest obecność wilków w ekosystemie. Ma ona ogromne znaczenie dla zachowania odpowiedniej różnorodności biologicznej. Zwierzęta te chronione są nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.
Jak informują urzędnicy z GDOŚ, obecność wilków w lasach i na polach, to korzyści dla leśnictwa i rolnictwa.
- Poprzez drapieżnictwo wilki obniżają na polach i w lasach zagęszczenia saren, dzików i jeleni powodując zmniejszenie się szkód od dzikich zwierząt kopytnych w uprawach rolnych oraz w gospodarce leśnej przy odnowieniach lasu - wyjaśniają urzędnicy.
Spotykasz wilka. Co robisz?
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w wydanym komunikacie podaje instrukcję, jak zachować się w przypadku spotkania na swojej drodze wilka:
- Podczas bezpośredniego spotkania z wilkiem wystarczy nie panikować. Można spróbować przepłoszyć zwierzę podnosząc ręce i głośno się zachowując.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzin terenów zabudowanych. Chodzi tu o zabezpieczenie pojemników na odpady, zabezpieczenie swojej posesji ogrodzeniem.
- Spotkałeś rannego wilka - nie podchodź zbyt blisko, zrób mu zdjęcie, powiadom urzędników gminnych lub bezpośrednio Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Przypadki obecności wilków w okolicy należy zgłaszać do władz gminy. Jak informuje GDOŚ, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają obowiązek podjąć działania adekwatne do problemu.