Zapłać 100 dol., to dostaniesz raport od AI po 45 minutach
Funkcja pogłębionego rozumowania pojawiła się niedawno w popularnych sztucznych inteligencjach. Klikamy na przycisk "Rozumuj” lub "Deep Research” i po dłuższej chwili, dzięki temu, otrzymujemy dłuższe i bardziej przemyślane odpowiedzi. Często są to w zasadzie solidne raporty z odnośnikami do zasobów w internecie, wykresami, czasem ilustracjami z opisem itd.
Funkcja ta jest cały czas rozbudowywana, czego dowodem jest najnowszy ruch firmy Anthropic, twórcy Claude’a – jednego z najbardziej zaawansowanych teraz wielkich modeli językowych. Od teraz jego poprawiona funkcja pogłębionego rozumowania oznacza, że AI będzie pracować nad zleconym przez nas zadaniem od 5 do nawet 45 minut.
Skorzysta w tym celu z wielu źródeł. Część ich może pochodzić z internetu. Inna część to mogą być szkice, rysunki, dokumenty, które dołączymy do treści naszego pytania.
Funkcja rozumowania w AI. Uwaga na halucynacje
Bez względu jednak na to, jakie będzie nasze pytanie, Claude może i tak nas okłamać w odpowiedzi. Mogą się pojawić fikcyjne wątki – halucynacje – w odpowiedziach. Może być ich nawet więcej w sytuacji, gdy korzystamy z pogłębionego rozumowania niż kiedy korzystamy z AI w jej podstawowym trybie.
Co ważne, w wypadku korzystania z funkcji pogłębionego rozumowania, AI może nie tylko przeinaczyć wypowiedzi, ale nawet wymyślić całkowicie fikcyjne źródła w internecie. Na to wszystko trzeba być uczulonym i sprawdzić otrzymaną odpowiedź. Niemniej i tak funkcja pogłębionego rozumowania może być w wielu projektach bardzo pomocna.
Nowe rozwiązanie w Claude jest dostępna teraz w wersji beta w planach Max, Team i Enterprise. Plan Max zaczyna się od 100 dol. miesięcznie. Drogo, ale Anthropic poinformował, że wkrótce zaawansowane pogłębione rozumowanie będzie dostępne również w bardziej przystępnym cenowo planie Pro. Ten kosztuje od 17 dol. miesięcznie.
Foto: Microsoft Designer/AI.