Łódzkie: Jak często mamy choroby układu krążenia? W regionie trwa duże badanie Polaków WOBASZ. Wylosowane osoby dostaną zaproszenia
Badanie WOBASZ także w regionie łódzkim. To część Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia
Badanie WOBASZ realizowane jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Potrwa do końca pierwszego kwartału 2026 roku i obejmie ponad 9 tys. losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski ze 107 gmin, we wszystkich 16 województwach.
Celem badania jest kompleksowa ocena stanu zdrowia Polaków – ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w naszym kraju. W Polsce często występują główne czynniki ryzyka ChUK, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość i cukrzyca. 47 proc. zgonów oraz 35,8 proc. utraconych lat życia w zdrowiu związanych jest ze stylem życia, nałogami i nawykami, które nie sprzyjają zdrowiu.
Badanie WOBASZ pozwoli lepiej zrozumieć epidemię chorób układu krążenia w Polsce, ma też poprawić system opieki zdrowotnej, dostarczają danych do tworzenia programów profilaktycznych i leczniczych.
Kogo obejmie badanie WOBASZ w Łódzkiem?
W badaniu biorą udział losowo wybrani dorośli z różnych regionów Polski. W Łódzkiem to 1760 osób z: Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Moszczenicy, Bełchatowa, Działoszyna, Ostrówka, Złoczewa.
Co ważne - do badania nie można się zgłosić samodzielnie. Wylosowana osoba najpierw otrzyma list z zaproszeniem, po czym skontaktuje się z nią ankieter, aby umówić wywiad i przekazać dokumenty do podpisania zgody na udział.
Jak przebiega badanie WOBASZ?
Na wywiad z ankieterem trzeba zarezerwować około 120 minut. W ankiecie są pytania dotyczące stylu życia, nawyków żywieniowych, historii medycznej i aktywności fizycznej.
Potem uczestnik samodzielnie wypełni standaryzowane testy i kwestionariusze psychologiczne, m. in. dotyczące samopoczucia psychicznego, czy jakości snu. Ankieter będzie miał ze sobą także wagę i wykona pomiary antropometryczne (waga, wzrost, BMI, obwodu talii i bioder, a także ciśnienia tętniczego). Przekaże też pojemnik na mocz i informację, do którego laboratorium trzeba się zgłosić na czczo na badania biochemiczne.
Uczestnicy badania WOBASZ otrzymują bezpłatne badania diagnostyczne, ciśnieniomierz oraz bon finansowy niespodziankę od realizatora badania w terenie.
Wybrani pacjenci w Łódzkiem mogą skorzystać z badań do 20 sierpnia br.
Czytaj więcej o badaniu na stronie projektu WOBASZ