Ponad 50 tysięcy Wielkopolan już w programie "Moje Zdrowie"
Ponad pół miliona Polaków wypełniło ankietę w ramach programu „Moje Zdrowie”, który Ministerstwo Zdrowia uruchomiło 5 maja br. Nowa inicjatywa zastąpiła wcześniejszy program „Profilaktyka 40 Plus” i znacząco poszerzyła grupę odbiorców. Z bezpłatnych badań mogą teraz skorzystać osoby od 20. roku życia, bez górnej granicy wieku.
Program ma na celu wczesne wykrywanie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, schorzenia układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory. Pakiet podstawowy obejmuje m.in. morfologię, badania poziomu glukozy, lipidogram, TSH, badanie ogólne moczu oraz wskaźniki funkcji nerek. W zależności od wieku i odpowiedzi w kwestionariuszu uczestnicy mogą otrzymać skierowanie na dodatkowe badania, takie jak próby wątrobowe, test PSA, oznaczenie lipoproteiny(a) czy test na krew utajoną w kale.
Aby skorzystać z programu, należy wypełnić ankietę zdrowotną, dostępną online w Internetowym Koncie Pacjenta i aplikacji MojeIKP, lub w wersji papierowej w przychodni POZ. Po jej wypełnieniu przychodnia ma 30 dni na wystawienie skierowania na badania. Po ich wykonaniu pacjent odbywa wizytę podsumowującą, podczas której lekarz opracowuje Indywidualny Plan Zdrowotny z zaleceniami dotyczącymi stylu życia, profilaktyki i szczepień.
Program spotkał się z dużym zainteresowaniem – w ciągu dwóch miesięcy ankietę wypełniło 500 tysięcy osób, w tym ponad 51 tysięcy mieszkańców Wielkopolski. Najczęściej w regionie z oferty korzystają kobiety (70% uczestników) oraz osoby młode: 30% to osoby w wieku 20–29 lat, a 28% w wieku 30–39 lat. Aż 78% pacjentów wypełniło ankietę online.
Dzięki badaniom profilaktycznym pacjenci zyskują możliwość wczesnego wykrycia chorób i szybkiego wdrożenia leczenia. Eksperci podkreślają, że regularna kontrola stanu zdrowia to inwestycja w przyszłość i klucz do uniknięcia poważnych powikłań.