Szykują się kolejne ograniczenia. Koniec ze sprzedażą e‑papierosów
W tym artykule
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia przedstawił szczegóły projektu nowelizacji ustawy tytoniowej. Projekt zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz smakowych saszetek nikotynowych. Celem jest ograniczenie dostępności produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, zwłaszcza wśród młodzieży.
Projekt ustawy uzyskał już zgodę zespołu do spraw programowania prac rządu, co oznacza, że jest gotowy do dalszych konsultacji. Wiceminister Konieczny zaznaczył, że projekt jeszcze w maju trafi do konsultacji, co pozwoli na zebranie opinii różnych interesariuszy i ewentualne wprowadzenie poprawek.
Etapowe wprowadzanie zakazów
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że wprowadzenie zakazów dotyczących e-papierosów musi odbywać się etapami.
Nowela zakazująca sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów musi wejść w życie szybko. Drugi z projektów dotyczący wszystkich jednorazowych papierosów elektronicznych musi podlegać wielomiesięcznej notyfikacji.
Obecnie Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Projekt ten zakazuje sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia. Dodatkowo, używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem z nikotyną.
Alarmujące doniesienia o szkodliwości e-papierosów
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB w lutym wystosował list otwarty do przedstawicieli krajowych instytucji opiniotwórczych, w którym zaalarmował o konieczności ograniczenia dostępu do jednorazowych e-papierosów.
Pojawia się coraz więcej doniesień naukowych na temat dużej szkodliwości substancji stosowanych w produktach przeznaczonych do tzw. wapowania, określanych jako e-papierosy jednorazowe, czy też po prostu 'jednorazówki'.
Zastępca dyrektora ds. analiz i strategii w zdrowiu publicznym NIZP PZH-PIB Andrzej Parafianowicz zwrócił uwagę na różnorodność urządzeń do wapowania, które różnią się między sobą wieloma ważnymi cechami, takimi jak temperatura czy napięcie na elektrodzie. Duży wybór płynów smakowych może stwarzać trudności w ocenie toksyczności poszczególnych produktów.
Składniki toksyczne w e-papierosach
Płyny stosowane do napełniania e-papierosów zawierają głównie glikol propylenowy i glicerynę roślinną, które wykazują działanie toksyczne w drogach oddechowych. Po podgrzaniu mogą drażnić płuca.
Poza nimi w płynach znajduje się szereg substancji (w tym środki zapachowe, alkohole, aldehydy, THC, CBD, olej z haszyszu butanowego, a nawet opioidy, kokaina, metamfetamina czy mefedron), często o nieznanym pochodzeniu.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podkreśla, że obecność takich substancji w płynach do e-papierosów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników, a to młodzież jest szczególnie narażona na skutki tych używek.