Te leki przeciwbólowe nie będą już dostępne bez recepty. Co to oznacza dla pacjentów? Producent wyjaśnia powody
W tym artykule:
Popularny lek przeciwbólowy tylko na receptę. Co się zmienia?
Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), dwa popularne leki przeciwbólowe zmieniły kategorię dostępności z OTC (dostępne bez recepty) na Rp, czyli dostępne wyłącznie na receptę.
Chodzi o leki Pyralgina MAX oraz Dialginum, które zawierają metamizol w dawce odpowiednio 1000 mg i 500 mg.
Na ogół zmiany kategorii leków dotyczą przejścia z kategorii Rp do OTC, umożliwiając pacjentom łatwiejszy dostęp do preparatu. Tym razem sytuacja wygląda jednak inaczej. Pod koniec czerwca 2025 roku Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) wydał decyzję, zgodnie z którą Pyralgina MAX i Dialginum trafiają do kategorii leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza.
Dla Pyralginy MAX zmiana obowiązuje od 17 czerwca 2025 roku, a w przypadku Dialginum – od 25 czerwca. Oba leki zawierają substancję czynną – metamizol sodowy, znany z silnego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.
Zamieszanie w aptekach. Leki już na receptę czy jeszcze nie?
Decyzje URPL wywołały pewne nieporozumienia wśród farmaceutów i pacjentów. Czy zmiana oznacza, że od połowy czerwca preparaty nie są już dostępne bez recepty? Jak się okazuje – nie do końca.
Na początku lipca firma Polpharma, odpowiedzialna za Pyralginę MAX, wydała komunikat skierowany do farmaceutów. Sebastian Szymanek, prezes półki, wyjaśnił, że decyzja została podjęta na wniosek samej firmy:
– Zmianą kategorii zostały objęte wyłącznie opakowania leków Pyralgina MAX zwolnione do obrotu po 17 czerwca 2025. Oznacza to, że lek Pyralgina MAX zwolniony do obrotu przed tą datą, nadal powinien być dostępny bez recepty aż do wyprzedania partii leków przeznaczonych do obrotu w kategorii OTC.
Oznacza to, że obecnie w aptekach nadal mogą być dostępne opakowania, które trafiły na rynek przed tą datą i nadal można je kupić bez recepty.
Polpharma zapowiada, że poinformuje apteki, od którego numeru serii lek będzie dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Zmiana dotyczy dużych opakowań zawierających 50 tabletek. Mniejsze opakowania (po 6, 12 i 20 tabletek) pozostaną dostępne bez recepty.
Zmiana dostępności Pyralginy MAX. Producent tłumaczy powody decyzji
Firma Polpharma tłumaczy, że decyzja o zmianie kategorii wynika z troski o bezpieczeństwo pacjentów. Pyralgina MAX zawiera dużą dawkę metamizolu, dlatego – jak podkreśla producent – taka terapia powinna odbywać się pod kontrolą lekarza:
– Zmiana kategorii dostępności ma na celu zapewnienie, że terapia lekiem o tak silnym działaniu, w wysokiej dawce albo przy większej liczbie dawek będzie prowadzona pod nadzorem profesjonalisty ochrony zdrowia, co umożliwia indywidualne dostosowanie leczenia do sytuacji klinicznej pacjenta. Pozostałe postaci leków Pyralgina, które nadal będą dostępne bez recepty, w pełni zabezpieczają potrzeby pacjentów w doraźnym leczeniu ostrych i silnych dolegliwości bólowych – informuje producent.
Polpharma podkreśla również, że pacjenci, lekarze i farmaceuci mogą liczyć na szczegółowe informacje dotyczące zmian. Aptekarze mogą w razie potrzeby skontaktować się z przedstawicielem firmy.
Na co jest Pyralgina MAX i Dialginum?
Pyralgina MAX jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną leku jest metamizol. Lek ten przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia. Wskazania do stosowania obejmują:
- ostry, silny ból po urazach lub operacjach,
- skurczowy ból brzucha,
- bóle nowotworowe,
- inne ostre lub przewlekłe silne bóle, gdy zastosowanie innych leków jest przeciwwskazane,
- wysoką gorączkę oporną na inne środki.
Dialginum to lek zawierający metamizol sodowy, stosowany w krótkotrwałym leczeniu silnego bólu oraz gorączki, szczególnie wtedy, gdy inne preparaty są nieskuteczne lub przeciwwskazane. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz słabe działanie rozkurczowe. Podobnie jak Pyralgina MAX, jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia. Jest stosowany na:
- bóle głowy,
- migrenę,
- bóle zębów,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle pourazowe i pooperacyjne,
- bóle wywołane kolką nerkową,
- kolki dróg żółciowych,
- bóle w chorobach nowotworowych,
- gorączkę.
Źródła:
- Popularny lek przeciwbólowy będzie dostępny na receptę mgr.farm
- lekinfo24.pl
- leki.pl