Uwaga kleszcze! Jak prawidłowo usunąć kleszcza i chronić się przed boreliozą? Kiedy po ugryzieniu przez kleszcza udać się do lekarza?
Kleszcze - owady, które mogą być groźne
Kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki. Czeka na nas na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych. Jego ukąszenie, choć bezbolesne, może wiązać się z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami boreliozy. Nie każdy kontakt powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań.
Borelioza - choroba z groźnymi powikłaniami
Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Może rozwijać się w ciągu miesięcy, a nawet lat. Bezwzględnie trzeba ją leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii. Nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań neurologicznych, zaburzeń serca czy chorób stawów. Konieczny może być pobyt w szpitalu i rehabilitacja.
Co zrobić, gdy wkłuje się w skórę kleszcz
Jeżeli kleszcz wkłuł się w skórę - usuńmy go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Po 36 godzinach od momentu wkłucia rośnie ono znacząco.
W aptekach są proste narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Po usunięciu warto umyć i zdezynfekować skórę np. wodą utlenioną.
Jeśli w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy zgłosić się do lekarza. Mniejsze fragmenty, które w trakcie usuwania pozostaną pod skórą z reguły nie zwiększają ryzyka zakażenia. Wystarczy umycie i dezynfekcja rany.
Pamiętaj by kleszcza:
- nie wyciągać „gołymi” palcami,
- nie rozgniatać,
- nie wyciskać,
- nie wykręcać,
- nie przypalać,
- nie smarować tłustymi substancjami lub chemikaliami np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek,
- nie usuwać igłą.
Czy to borelioza? Jakie mogą być objawy?
W ciągu 1-6 tygodni w miejscu ugryzienia przez kleszcza może się pojawić:
- rumień wędrujący - zmiana o kształcie owalnym, która w miarę upływu czasu się powiększa (na ogół ma kształt obrączkowaty, jednak czasami może mieć inną postać lub w ogóle nie wystąpić)
- gorączka
- zmęczenie
- bóle głowy
- uczucie rozbicia
W takich sytuacjach należy zgłosić się do lekarza.
Porady lekarza mogą też wymagać sytuacje, w których:
- wystąpiło zaczerwienie i/lub obrzęk, w miejscu wkłucia i/lub wokół niego po usunięciu kleszcza i w sytuacjach, gdy pozostał duży fragment)
- wystąpiły nagłe i inne poważne objawy, takie jak wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne
Czytaj więcej o kleszczach w Poradniku Pacjenta NFZ
Poradę po ukąszeniu przez kleszcza otrzymamy w ramach NFZ. Każda poradnia POZ ma sprzęt medyczny do podjęcia prostych procedur związanych z wkłuciami kleszcza. W razie potrzeby pacjent otrzyma skierowanie na dalsze leczenie.