125 lat Jeżyc, Łazarza i Wildy w granicach Poznania. Miasto świętuje historię trzech dzielnic
Spacery z przewodnikami, warsztaty, konkursy, prelekcje i pokazy zdjęć – tak poznaniacy uczczą 125. rocznicę przyłączenia Jeżyc, Świętego Łazarza i Wildy do Poznania. Choć kulminacja obchodów zaplanowana jest na pierwszy weekend kwietnia, wydarzenia towarzyszące już się rozpoczęły i zapowiadają się wyjątkowo różnorodnie.
Przełomowy moment w historii miasta
1 kwietnia 1900 roku Jeżyce, Wilda i Święty Łazarz przestały być samodzielnymi miejscowościami, stając się integralnymi częściami Poznania. To wydarzenie nie tylko powiększyło terytorium miasta, ale także miało ogromne znaczenie dla jego rozwoju społecznego, urbanistycznego i gospodarczego. Po 125 latach mieszkańcy tych dzielnic nadal pielęgnują swoją tożsamość, a jubileusz jest okazją do przypomnienia, jak ważne są korzenie każdej z nich.
– Łazarz to miejsce z duszą. Przez ponad wiek zachował swój niepowtarzalny charakter, który chcemy pielęgnować i pokazywać nowym pokoleniom mieszkańców – podkreśla Andrzej Janowski, przewodniczący zarządu Osiedla Św. Łazarz.
Edukacja przez zabawę: konkursy i warsztaty dla dzieci
Dla najmłodszych przygotowano mnóstwo aktywności. W Filii 22 Biblioteki Raczyńskich (ul. Dmowskiego 37) ogłoszono konkurs plastyczny "Moje ulubione miejsce na Łazarzu", skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Prace można składać w dowolnej technice – liczy się wyobraźnia i lokalna miłość.
W najbliższą środę, 26 marca, dzieci z klas 1–3 będą mogły stworzyć własny bamberski czepiec i poznać historię przybycia Bambrów do Poznania. Tego samego dnia w Yasnej Izbie odbędą się warsztaty "W secesyjnym świecie wrażeń" dla uczniów szkół podstawowych. Z kolei uczniowie klas 4–6 poznają historię dzielnicy dzięki pokazowi slajdów w Filii 23 przy ul. Hetmańskiej.
Historia, film i… stare zdjęcia na ulicach
Dorośli również znajdą coś dla siebie. W piątek ruszy plenerowa wystawa starych fotografii Łazarza, przygotowana przez Romana Modrzyńskiego. Zdjęcia pojawią się w przestrzeni publicznej, zachęcając do zatrzymania się i refleksji nad historią dzielnicy.
Sobota, 5 kwietnia, to czas wspólnego spaceru po Wildzie z przewodniczką Justyną Kuberką. Start o godz. 11 na rynku Wildeckim. Wieczorem zaś w salce parafialnej przy ul. Stolarskiej 17 zaplanowano pokaz filmu "Błogosławiona" w 80. rocznicę śmierci Natalii Tułasiewicz – patronki jednej z fundacji organizujących wydarzenie.
Niedziela, 6 kwietnia, to kolejna okazja do spaceru – tym razem po Łazarzu. O godz. 14 z rynku Łazarskiego wyruszy oprowadzanie z Joanną Kamińską i Piotrem Ciesielskim, którzy odkryją przed uczestnikami mniej znane fakty z historii fyrtla.
Budowanie wspólnoty
Współorganizator wydarzeń, Fundacja Aitwar, stawia nie tylko na celebrację historii, ale i integrację społeczności lokalnej. – Chcemy, by mieszkańcy poczuli się częścią tej rocznicy, a nie tylko jej widzami – mówi Edyta Czernecka, koordynatorka wydarzeń. Dlatego do udziału w przygotowaniach włączyły się szkoły, biblioteki, parafie, organizacje społeczne i sami poznaniacy.
Co dalej?
To dopiero początek obchodów – kolejne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne pojawią się już niebawem. Wszystkie mają jeden cel: przypomnieć, że to właśnie dzięki takim dzielnicom jak Jeżyce, Wilda i Łazarz Poznań zyskał swój niepowtarzalny charakter.
Śledźcie program i nie przegapcie okazji, by świętować razem z miastem!