Bezpłatne badania i konsultacje. Kolejna "Biała Sobota" w Poznaniu
W sobotę, 15 lutego, mieszkańcy Poznania będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych w ramach wydarzenia "Biała Sobota".
Spotkanie odbędzie się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92. Organizatorami są Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Miasto Poznań, które współfinansuje inicjatywę.
Lekarze i specjaliści będą dostępni dla pacjentów w godzinach 10:00–13:00, a część badań rozpocznie się już o 9:00. Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z porad lekarzy różnych specjalizacji, w tym endokrynologa, kardiologa, pulmonologa, reumatologa, ortopedy, nefrologa, internisty, fizjoterapeuty, dietetyka i położnej. Uczestnicy będą mieli także możliwość wykonania badań diagnostycznych, takich jak pomiar poziomu cholesterolu, glukozy i trójglicerydów we krwi, EKG serca oraz USG jamy brzusznej i piersi.
Miasto Poznań zapewni dodatkowe badania, udostępniając osteobus do analizy gęstości kości oraz rentgenobus, w którym będzie można wykonać RTG klatki piersiowej. Specjaliści z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych będą mierzyć poziom glukozy we krwi i ciśnienie, a także doradzać w zakresie zdrowego żywienia.
Osoby planujące badania poziomu cholesterolu i trójglicerydów powinny przyjść na czczo.
Podczas wydarzenia będzie można również skonsultować się z przedstawicielami Drużyny Szpiku na temat dawstwa szpiku kostnego oraz dowiedzieć się o profilaktyce raka piersi od członkiń Poznańskiego Towarzystwa "Amazonki". Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka zaoferuje badanie znamion wideodermatoskopem, a firma Zepter Medical zaprosi na sesję masażu.
Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dostępne będą także badania słuchu, wzroku oraz pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu dla palaczy. Pracownicy NFZ przedstawią informacje o programach profilaktycznych, możliwościach dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego oraz procedurach związanych z zapisami do sanatorium.
Dla seniorów przewidziano konsultacje na temat miejskich usług dedykowanych osobom starszym, a także informacje o warunkach uzyskania Złotej Karty Seniora. Z kolei studenci medycyny będą prowadzić edukację zdrowotną dotyczącą profilaktyki chorób układu krążenia i nowotworów.
Szczegółowe informacje będzie można uzyskać w punkcie informacyjnym umiejscowionym przy głównym wejściu do szkoły. Organizatorzy zapewniają również wsparcie wolontariuszy oraz dostęp do windy dla osób z ograniczoną mobilnością.