Rynek inwestycyjny idzie w dobrą stronę. Całość prowadzi jeden sektor
Sektor magazynowy główną siłą napędową
Jak wskazuje Avison Young w raporcie, łącznie sektor magazynowy odpowiadał za 40 proc. całkowitego wolumenu w Polsce.
W kwietniu sfinalizowano największą transakcję sale & leaseback w całym regionie CEE, której wartość przekroczyła 253 mln euro. Amerykański REIT Realty Income Corporation nabył dwa obiekty od polskiego producenta okien Eko-Okna. W ocenie autorów raportu, inwestycja ta oznaczała długo oczekiwany powrót dużych transakcji logistycznych i stanowiła ponad jedną trzecią całkowitego wolumenu sektora. Natomiast wartość żadnej z pozostałych transakcji w tym sektorze nie przekroczyła 80 mln euro.
Sektor magazynowy, z wynikiem prawie 2,5-krotnie wyższym rok do roku, był główną siłą napędową polskiego rynku inwestycyjnego w pierwszej połowie roku.
Jak oceniono, strategie inwestycyjne w segmencie nadal koncentrują się głównie na nowoczesnych aktywach o dużym potencjale zwrotu, ale rośnie również apetyt na aktywa o dłuższych okresach WAULT, gdzie obecne ceny nie odzwierciedlają jeszcze korzyści związanych z wydłużonymi okresami najmu.
A jak poradziły sobie inne sektory z branży nieruchomości?
Sektor handlowy, ostatnio koncentrujący się na parkach handlowych i centrach handlowych zlokalizowanych w mniejszych miastach, odnotował znaczący wzrost sprzedaży nieruchomości przeznaczonych do dalszej przebudowy.
Segment mieszkaniowy zrealizował 6 transakcji i stanowił 13 proc. całkowitego wolumenu.
Polski kapitał coraz bardziej widać na rynku nieruchomości komercyjnych
Według Avison Young, polski rynek nieruchomości komercyjnych charakteryzuje się obecnie niską aktywnością inwestorów instytucjonalnych, którzy w wielu przypadkach wciąż zmagają się ze spadającymi wycenami swoich aktywów i pozostają mocno selektywni przy nowych zakupach. Ten trend obserwowany jest nie tylko w Polsce, ale szerzej na świecie.
– Obecnie aktywność inwestycyjna w Polsce, ze względu na obniżone ceny nieruchomości, jest w dużej mierze napędzana przez kapitał prywatny, w tym lokalny, którego udział w rynku rośnie. Polski kapitał staje się coraz bardziej widoczny na rynku nieruchomości komercyjnych, z 14 proc. udziałem w całkowitym wolumenie i średnią wartością transakcji ok. 13 mln euro – podsumował Bartłomiej Krzyżak z Avison Young, cytowany w komunikacie.