Gniezno świętuje 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i odpust św. Wojciecha. Historyczne uroczystości z udziałem tysięcy wiernych
Gniezno przeżywa niezwykłe dni. W sobotę i niedzielę (26–27 kwietnia 2025 roku) tysiące wiernych, duchownych i pielgrzymów z całej Polski uczestniczyło w obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz dorocznym odpuście ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i Gniezna. Uroczystości zbiegły się z dniem pogrzebu papieża Franciszka, którego pamięć uczczono w modlitwach.
Sobota: Wieczorne nieszpory i procesja z relikwiami św. Wojciecha
Obchody rozpoczęły się w sobotę wieczorem od pierwszych nieszporów o św. Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warszawski, abp Adrian Galbas, który w homilii podkreślał:
"Św. Wojciech przypomina nam, że prawdziwa siła narodu tkwi w wierze i służbie drugiemu człowiekowi.”
Po zakończeniu nieszporów prymas Polski, abp Wojciech Polak, poświęcił stroje dla dwóch nowych Braci Towarzystwa św. Wojciecha. Następnie ruszyła wieczorna procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła pw. św. Michała Archanioła.
Pod kościołem krótkie wystąpienia wygłosili m.in. bp Gerhard Feige z Magdeburga oraz abp Polak. Uroczystość była także okazją do modlitwy za zmarłego papieża Franciszka, w dniu jego pogrzebu w Rzymie.
Niedziela: Procesja powrotna i uroczysta suma odpustowa
Dziś, w niedzielę 27 kwietnia 2025 r., o godzinie 9:15 z kościoła św. Michała Archanioła wyruszyła kolejna procesja – tym razem relikwie św. Wojciecha zostały przeniesione z powrotem do katedry gnieźnieńskiej.
O 10:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem legata papieskiego, kardynała Kazimierza Nycza. Już na początku Eucharystii odczytano ostatnie przesłanie papieża Franciszka skierowane do Polaków.
Szczególnym momentem było użycie kielicha Dąbrówki z około 1180 roku – tzw. królewskiego kielicha, przedstawiającego sceny biblijne dotyczące królowania.
"W tym kielichu zawarta jest cała historia naszej wiary i naszej państwowości” – mówił w homilii kard. Nycz.
Uroczyste wręczenie krzyży misyjnych
Pod koniec Mszy św. Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, poświęcił i nałożył krzyże misyjne dla dziesięciu misjonarzy – 2 księży diecezjalnych, 2 ojców zakonnych, 4 sióstr zakonnych i 2 osób świeckich. Misjonarze wkrótce wyjadą do Uzbekistanu, Boliwii, Zambii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Papui Nowej Gwinei, Togo, Wietnamu i Ekwadoru.
Co jeszcze dziś w Gnieźnie?
O godzinie 16:00 w katedrze celebrowane będą II Nieszpory o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie bp Damian Muskus z Krakowa.
Po nabożeństwie Prymas Polski, abp Wojciech Polak, tradycyjnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Przez cały dzień wszyscy chętni mogą bezpłatnie zwiedzać zabytki Wzgórza Lecha oraz wystawę czasową w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Wyjątkowe święto – wyjątkowe emocje
Tegoroczne obchody św. Wojciecha nabrały szczególnej głębi – stały się nie tylko przypomnieniem wielkich wydarzeń historycznych, ale też okazją do modlitwy za papieża Franciszka, który – jak św. Wojciech – całym swoim życiem służył Kościołowi i ludziom.
"Niech nasza wiara będzie żywa, jak była wiara św. Wojciecha. I niech będzie wierna, jak była wierność papieża Franciszka” – powiedział abp Wojciech Polak, zamykając sobotnie uroczystości.