WiadomościJak zmieniała się ulica Kościuszki w Wągrowcu na przestrzeni lat? Miała kilka nazw

Jak zmieniała się ulica Kościuszki w Wągrowcu na przestrzeni lat? Miała kilka nazw

Ulica Kościuszki w Wągrowuc zmieniała się na przestrzeni lat. Jak się okazuje ewoluował nie tylko jej wygląd, ale i nazwa. Patronem tej głównej ulicy stolicy powiatu wągrowieckiego przed laty był nawet Adolf Hitler.

Wągrowiec z lotu ptaka
Wągrowiec z lotu ptaka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dariusz
Arkadiusz Dembiński

Ulica Kościuszki w Wągrowcu na przestrzeni lat

Wągrowiec ma za sobą już ponad 630 lat historii. Dziś główną ulicą miasta jest Kościuszki. Jak się okazuje ulica ta nie zawsze nosiła takie imię Margoninerstrasse, Weinertsrasse, Margonińska, Adolf Hitler Strasse, to nazwy jednej i tej samej ulicy - ulicy Kościuszki w Wągrowcu.


Ulicy w odróżnienia od innych dzielnic miasta jest stosunkowo młoda. W archiwach wągrowieckiego muzeum regionalnego można znaleźć widokówki ukazujące tętniącą dziś życiem ulicę, na których widzimy pola, łąki, w oddali pojedyncze zabudowania.

Początki głównej ulicy Wągrowca

Jak się okazuje początek historii ulicy Kościuszki to czas zaboru pruskiego. Co więcej, jego schyłku, bo dopiero końcówki XIX wieku.

Władze pruskie wówczas to stosowały zabiegi "rozciągające" miasta. Czasem w szczerym polu budowano ważne budynki. Z czasem wolna przestrzeń między nimi była wypełniana przez kolejne. W Rogoźnie taki zabieg zrobiono z budynkiem dworca.

W Wągrowcu ten istnieje stosunkowo blisko centrum, jednak, na przykład, w oddali od reszty miasta władze pruskie zdecydowały się ulokować budynek seminarium nauczycielskiego - dzisiejszy budynek Zespołu Szkół numer 2.


Na starych zdjęciach z archiwum muzeum można zobaczyć budynek ten stojący samotnie, bez okolicznych zabudowań. Z czasem na ulicy, która w zamyśle ówczesnych władz miała stać się reprezentacyjną, zaczęto także lokować nowe budynki rozrastającej się już wówczas administracji.

Powstanie najważniejszych budynków wzdłuż ulicy Kościuszki w Wągrowcu

Tak powstał budynek dzisiejszego starostwa czy też budynek sądu i więzienia. Na początku XX wieku zaczęły wzdłuż Kościuszki, nad Jeziorem Durowskim powstawać prywatne wille z widokiem na jezioro. W Narodowym Archiwum Cyfrowym można znaleźć na przykład zdjęcie ukazujące piękne tarasy nad Jeziorem Durowskim w okresie międzywojennym.

Z czasem doszliśmy do dzisiejszego wyglądu. Przy Kościuszki powstał budynek szpitala, witający wjeżdżających do miasta od strony Chodzieży, czy też OSiR. Z tyłu budynku starostwa dobudowano gmach dla urzędu miejskiego.


W 2010 roku w miejsce skrzyżowania z ulicą Reja powstało kolejne w Wągrowcu rondo.

W ostatnich latach ulica Kościuszki doczekała się kompleksowej przebudowy.

Wybrane dla Ciebie