Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025. Te fakty z jej życia mogą zaskoczyć nawet fanów!
W tym artykule:
- Ojciec Justyny Steczkowskiej był... księdzem! Niezwykła historia rodzinna
- Z jakiego miasta pochodzi Justyna Steczkowska i ile ma lat?
- Rodzina artystów – siostry, bracia, dzieci i mąż Justyny Steczkowskiej
- Justyna Steczkowska i Eurowizja – wróciła na nią po 20 latach
- Nie tylko muzyka – inne talenty i pasje Justyny Steczkowskiej
- Justyna Steczkowska i prężna działalność charytatywna
Ojciec Justyny Steczkowskiej był... księdzem! Niezwykła historia rodzinna
Justyna Steczkowska jest córką Danuty (z domu Wyżkiewicz) i Stanisława Steczkowskich. Rodzice gwiazdy pochodzili z małej wsi Duląbka w powiecie jasielskim (gmina Dębowiec). Jak donosiły media, mama miała ponoć korzenie tatarskie, ojciec góralskie. Połączyła ich wielka miłość, choć Stanisław – siedem lat starszy od swojej wybranki – był wówczas... księdzem. Jako młody kapłan prowadził chór, w którym śpiewała jego przyszła żona. Tak się zadurzył, że porzucił dla ukochanej kapłaństwo. Ślub wzięli w 1967 r.
- Tato był charyzmatycznym księdzem - podkreśliła w wywiadzie udzielonym magazynowi Viva! Agata Steczkowska, będąca najstarszym z dziewięciorga dzieci pary, współautorka książki "Steczkowscy: miłość wbrew regule: osobista biografia rodziny".
Co ciekawe, najstarsza siostra Justyny przyszła na świat w czasie, gdy Stanisław Steczkowski wciąż pozostawał duchownym. Z tego też powodu, w urzędzie nie został podany jako ojciec. Sama Agata prawdę o przeszłości taty poznała dopiero w latach szkolnych, po tym, jak na ulicy zaczepiła ją obca kobieta. „Jesteś córką księdza, jesteś wstrętna. Jesteś dzieckiem grzechu” - miała stwierdzić z agresją.
- Wróciłam do domu, opowiedziałam o tym mamie, a mama powiedziała: „Jesteś dzieckiem miłości. Pamiętaj o tym”. To była prawda - wyznała Vivie! Agata Steczkowska.
Z jakiego miasta pochodzi Justyna Steczkowska i ile ma lat?
Justyna Steczkowska ma obecnie 52 lata. Mieszka z rodziną w luksusowej willi w miejscowości Radziejowice na Mazowszu. Ale rodzinnym regionem gwiazdy jest Podkarpacie. Urodziła się w Rzeszowie 2 sierpnia 1972 r. Wczesne dzieciństwo spędziła na rzeszowskiej Baranówce. Jej pierwszym domem było mieszkanie w bloku przy ul. Broniewskiego 3 – mieściło się w pierwszej klatce, na trzecim piętrze, pod "dziesiątką".
W tamtym czasie potomstwem Steczkowskich zajmowała się Ewa Bielak ze Zwieńczycy. Mała Justynka skradła jej serce.
- Wydawała mi się najcudowniejszym dzieckiem. Miała śniadą cerę, cały czas się uśmiechała. Gdy miałam czas, brałam ją na spacery. Ludzie na ulicy chwytali ją za rękę, bo była taka słodka! Przy niej rozwinęły się moje uczucia macierzyńskie - wspominała E. Bielak w rozmowie z dziennikarzem Nowin Jaromirem Kwiatkowskim, opublikowanej w 2007 r.
Gdy dzisiejsza gwiazda miała 6 lat, cała rodzina przeprowadziła się do Stalowej Woli. Tam Justyna uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.
W drugiej połowie przedostatniej dekady XX stulecia powróciła do stolicy Podkarpacia. Została uczennicą liceum w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie przy ul. Szopena (koło filharmonii). Jej nauczycielem gry na skrzypcach był Stefan Ząbek, koncertmistrz orkiestry filharmonii.
- Ciężko wtedy pracowałam, grałam po 6 godzin dziennie na skrzypcach, zależało mi na tym, by mieć dobre wyniki. Poza tym bardzo lubiłam swojego profesora. Był prawdziwym pasjonatem skrzypiec i silną muzyczną osobowością - mówiła po latach, cytowana w innym materiale J. Kwiatkowskiego, który ukazał się w piśmie Biznes i Styl.
Równie miło Steczkowska wspominała nauczycielkę gry na instrumencie dodatkowym, fortepianie, Marię Gudel.
- Cudowna osoba. Ale wiedziała, że pianistki że mnie nie zrobi - wyznała z uśmiechem Jaromirowi Kwiatkowskiemu.
W okresie licealnym, wraz z jedną z sióstr mieszkały razem na stancji przy ul. Piastów 9 – u cioci Mili, jak nazywały Emilię Żychowską. Następnie przeprowadziły się na ul. Krokusową.
Po ukończeniu liceum z wyróżnieniem, Justyna Steczkowska studiowała instrumentalistykę na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aby móc opłacić studia, przez jakiś czas pracowała w Belgii. Dorabiały tam z siostrą jako kucharki w restauracji.
Przez dwa semestry doskonaliła się w grze na skrzypcach, lecz ostatecznie przerwała naukę na gdańskiej uczelni, by wreszcie postawić na wokal. Założyła jazzowy zespół Shoco, koncertując z nim w klubach jazzowych na Wybrzeżu. Współpracowała z grupami Wańka Wstańka, 1984, Agressiva 69 i Revolutio Cordis. Mieszkając jeszcze w Gdańsku, śpiewała w klubach jazzowych m.in. z Maciejem Miecznikowskim, znanym później z zespołów Leszcze, Püdelsi czy współpracy z Piotrem Rubikiem. W tamtym okresie, Steczkowska występowała także z wybitnym dziś pianistą Leszkiem Możdżerem.
- Bez powodzenia zdawała egzaminy do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku - podaje Encyklopedia Wikipedia.
Można w niej też wyczytać, że w początkowym okresie kariery wokalistka śpiewała zarobkowo na imprezach okolicznościowych. Sprzedawała także... własnoręcznie malowane guziki.
Justyna Steczkowska marzyła o wielkiej karierze piosenkarki. I dopięła swego.
- Już od dzieciństwa widać było, że śpiewanie sprawia mi olbrzymią przyjemność - mówiła J. Kwiatkowskiemu. - Nigdy nie trzeba mnie było długo prosić, żebym coś zaśpiewała. Z graniem na skrzypcach było różnie. Bywało i tak, że idąc do szkoły całą drogę modliłam się, żeby nie mieć lekcji.
Szerokiej publiczności swój wielki wokalny talent po raz pierwszy zaprezentowała w 1994 roku jako uczestniczka Szansy na sukces. Po falstarcie zaliczonym w odcinku z piosenkami Trubadurów (przypadł jej utwór „Nie przynoś mi kwiatów, dziewczyno”), Elżbieta Skrętkowska namówiła Steczkowską do ponownego spróbowała swoich sił w kultowym już dziś talent show. Mierząc się z repertuarem grupy Maanam, brawurowo zinterpretowała „Boskie Buenos” i odniosła telewizyjny sukces. Okazał się on przepustką na największe sceny.
- Po zwycięstwie w programie wystąpiła w koncercie „Debiutów” podczas 31. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w którym otrzymała nagrodę im. Anny Jantar za zajęcie pierwszego miejsca. W 1995 r. z piosenką „Moja intymność” wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W maju tego samego roku, reprezentując Polskę z utworem „Sama”, zajęła 18. miejsce w finale 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie - wymienia pierwsze imponujące osiągnięcia Justyny Steczkowskiej Encyklopedia Wikipedia.
Ważnym momentem w karierze artystki rodem z Podkarpacia było nawiązanie współpracy z nieodżałowanym Grzegorzem Ciechowskim. To właśnie lider Republiki był producentem pierwszego albumu Steczkowskiej "Dziewczyna Szamana".
Debiutancki longplay – wydany w 1996 r. – rozszedł się w przeszło 200 tysiącach egzemplarzy, zyskując tym samym status platynowej płyty. Wydawnictwo zostało docenione również przez branżę, czego dowodem są cztery Fryderyki przyznane Steczkowskiej w kategoriach wokalistka roku, album roku, piosenka roku („Oko za oko, słowo za słowo”) i fonograficzny debiut roku.
Rodzina artystów – siostry, bracia, dzieci i mąż Justyny Steczkowskiej
Uczestniczka Eurowizji 2025 pochodzi z rodziny wielodzietnej. Urodziła się jako czwarte z dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich.
Obydwoje, obecnie nieżyjący już rodzice gwiazdy byli uzdolnieni muzycznie. Ojciec zasłynął jako założyciel chórów m.in. w Częstochowie, Rzeszowie i Stalowej Woli, Dukli, Sieniawie i Mielcu. Matka – absolwentka Liceum Pedagogicznego dla Wychowawców Przedszkolnych w Jaśle oraz Studium Nauczycielskiego w Krośnie – do połowy ostatniej dekady ub. wieku uczyła dzieci w Szkole Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli.
Z mężem Danuta Steczkowska związana była także zawodowo. Wspólnie prowadzili w szkołach klasy chóralne według autorskiego profilu nauczania wzorowanego na Poznańskich „Słowikach”. Od 1978 r. kierowali stalowowolskim Chórem Chłopięco-Męskim „Cantus", który występował nie tylko w Polsce, ale również m.in. we Włoszech, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu i Czechosłowacji.
Nie tylko Justyna Steczkowska odziedziczyła po rodzicach artystyczny talent. Siostry i bracia piosenkarki również są uzdolnieni muzycznie. Współpracują ze znanymi artystami, w tym z Justyną – m.in. jako Rodzina Steczkowskich. Ten wyjątkowy familijny zespół współtworzą:
- Agata Steczkowska – dyrygentka, pianistka, wiolonczelistka, kompozytorka,
- Justyna Steczkowska – wokalistka, kompozytorka, skrzypaczka,
- Magda Steczkowska – wokalistka, altowiolistka, kompozytorka,
- Paweł Steczkowski – basista, kompozytor, wokalista,
- Marcin Steczkowski – saksofonista, wokalista, skrzypek,
- Jacek Steczkowski – lutnik, skrzypek, wokalista,
- Maria Steczkowska – wokalistka,
- Cecylia Steczkowska – wokalistka, skrzypaczka, lutnik, kaletnik,
- Krystyna Steczkowska – wokalistka, skrzypaczka.
Kultywowaną przez lata tradycję Rodziny Steczkowskich stanowiły koncerty kolęd i pastorałek w autorskich aranżacjach, podczas których – od grudnia do lutego – występowała ona z równie znaną rodziną Pospieszalskich.
Justyna to największa gwiazda w rodzinie, ale Magda Steczkowska, o 3 lata od niej młodsza, także cieszy się popularnością wśród wielu fanów muzyki pop. Jest wokalistką, autorką tekstów i muzykiem sesyjnym z dorobkiem przeszło 50 płyt. Z zespołem Indigo, który założyła w 2001 r. z przyszłym mężem Piotrem Królikiem wydała trzy albumy studyjne. Grupa wystąpiła w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004. Później Magda Steczkowska rozpoczęła karierę solową. Jest też osobowością telewizyjną. Uczestniczyła m.in. w drugiej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo i trzecim sezonie Ameryka Express.
Justyna Steczkowska od 2000 r. jest żoną architekta i modela Macieja Myszkowskiego. Mają troje dzieci: Leona (ur. 2000 r.), Stanisława (ur. 2005 r.) oraz Helenę (ur. 2013 r.). Choć w kwietniu 2017 r. artystka poinformowała publicznie o tym, że są z mężem w separacji, ostatecznie wrócili do siebie i wciąż pozostają małżeństwem.
Jak piosenkarka wyznała przed laty, przyszłego męża po raz pierwszy zobaczyła... w gazecie.
- Jeszcze nikt mnie nie znał jako Justyny Steczkowskiej i zakochałam się w tym chłopaku. Pomyślałam: "Boże, wow, jaki on piękny". A do tego był jeszcze bez koszulki... - zdradziła wokalistka magazynowi Show.
W rozmowie z portalem Party przyznała natomiast, że mąż nie jest fanem jej twórczości. Co więcej... niekiedy nabija się z piosenek, które śpiewa, gdyż ma inne preferencje muzyczne.
Justyna Steczkowska i Eurowizja – wróciła na nią po 20 latach
Udział Justyny Steczkowskiej w tegorocznym 69. Konkursie Piosenki Eurowizji przypada równe 20 lat po jej pierwszej przygodzie związanej z tą słynną muzyczną imprezą. Występując w Dublinie w 1995 r., była drugim po Edycie Górniak reprezentantem Polski w całej historii międzynarodowego festiwalu.
Ciekawostkę stanowi fakt, że pierwotnie do stolicy Irlandii miała pojechać Alicja Borkowska. Ostatecznie wybór padł jednak na Steczkowską.
- Takie decyzje wymagają odwagi i ja tę decyzję podjąłem - tłumaczył Andrzej Horubała, ówczesny szef redakcji rozrywki w Telewizji Polskiej.
Piosenkarka z Podkarpacia zaśpiewała w Dublinie piosenkę "Sama".
- Na udział w konkursie zgodziła się pod pewnym warunkiem – piosenka, którą miała wykonać, nie mogła być typowo festiwalowa. Twórcy stanęli na wysokości zadania. Wojciech Waglewski kilka razy zmieniał tekst utworu (...), aby uniknąć tego, co trudne w języku polskim (głoski typu „sz”, „cz”) i by był on bardziej przyjazny dla słuchaczy w Europie - czytamy na stronie Eurowizja.org.
To właśnie reprezentantce Polski przypadło otwarcie festiwalowej rywalizacji w Point Theatre. Justynie Steczkowskiej towarzyszyły na scenie siostry Krystyna i Magda, jak również zespół Trebunie-Tutki.
Występ nie był oceniany wysoko. Łącznie otrzymał 15 punktów (najwięcej, bo 6, przyznało jury z Islandii) i Steczkowska zakończyła rywalizację na odległym 18. miejscu.
- Nie wiem, jak to jest z głosowaniem, nie zastanawiałam się nad tym. Zaśpiewałam taką piosenkę, jaka mi się podobała i to jest największe zwycięstwo, że możesz na takim festiwalu zaśpiewać coś, co może nie do końca do niego pasuje. Poza tym czasami trzeba przegrać, żeby coś wygrać, tak to już jest - skomentowała pierwszy występ na Eurowizji równe 10 lat po festiwalu sama artystka, goszcząc w programie Stratosfera.
Nie tylko muzyka – inne talenty i pasje Justyny Steczkowskiej
52-letnia piosenkarka z muzycznej rodziny z Podkarpacia zyskała popularność i uznanie za sprawą pięknego, oryginalnego głosu o sporej skali, scenicznej energii, gry na skrzypcach i przede wszystkim piosenkom zarejestrowanym na 13 solowych albumach. Jest kompozytorką, autorką tekstów, osobowością medialną, okazjonalnie także aktorką filmową i teatralną, prezenterką telewizyjną, a nawet projektantką mody oraz fotografką.
Wystąpiła m.in. w filmach:
- Bilboard w reż. Łukasza Zadrzyńskiego (jako Anita, pracownica agencji; 1998 r.),
- Na koniec świata w reż. Magdaleny Łazarkiewicz (jako Teresa; 1999 r.),
- Kanadyjskie sukienki w reż. Archona (jako Bożenka; 2012 r.)
- Jak poślubić milionera? w reż. Filipa Zylbera (jako Pola; 2019 r.).
W 1997 r. była bohaterką dokumentu Justyna, opowiadającego o jej drodze na artystyczne salony (reż. Jacek Taszakowski i Leszek Molski).
Justyna Steczkowska i prężna działalność charytatywna
Polska reprezentantka podczas Eurowizji 2025 znana jest także z działalności charytatywnej. Szlachetnych akcji z jej udziałem było całe mnóstwo. W 2005 r. uczestniczyła w nagraniach singla "Pokonamy fale", będącego hołdem polskich artystów dla ofiar trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim. Głos artystki można też usłyszeć w piosence „Anioły niebios wstrzymajcie czas”, zarejestrowanej na potrzeby akcji organizowanej przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko”.
- W 2014 zagrała koncert Magia trwa, z którego część dochodu przekazała na Fundusz Dzieci Osieroconych. W 2015 r. zaangażowała się w akcję #niejesteśsam oraz nagrała w duecie z Arturem Andrusem utwór „Sny domowe, sny anielskie”, mający pomóc podopiecznym domu dziecka z Częstochowy (...). W kwietniu 2020 r. zagrała internetowy koncert, podczas którego zachęcała do wpłacania datków na rzecz leczenia 4-letniego Gabrysia zmagającego się z zespołem wad wrodzonych - wylicza Encyklopedia Wikipedia.
Piosenkarka występowała na finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspierała też m.in. Fundację TVN. W 2013 r., za całokształt działalności charytatywnej Fundacja RC przyznała Steczkowskiej Bursztynową Różę.
Wokalistka udzielała się jako uczestniczka, jurorka, a także prowadząca w wielu telewizyjnych programach rozrywkowych. Była uczestniczką Tańca z gwiazdami oraz trenerką w talent show Telewizji Polskiej The Voice of Poland. Angażowała się w kampanie reklamowe.
Na koncie ma projekty związane z modą. Zaprojektowała własną kolekcję odzieży dla dziewczynek.
W 2008 r. zaliczona została do najseksowniejszych Polek w badaniu, którego przeprowadzenie zleciło pismo Wprost. Niespełna dekadę wcześniej, w 1997 r., Steczkowską można było podziwiać w Playboyu.