Klejnot Ziemi Pszczyńskiej 2025. Niezwykła nagroda dla niezwykłych kobiet
Klejnot Ziemi Pszczyńskiej to niezwykła nagroda, jaką przyznaje się tylko kobietom. W pięciu kategoriach: Kobieta Społeczna, Kobieta Obyczajów i Tradycji, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Biznesu oraz Kobieta Ziemi Pszczyńskiej. Nagrodą jest broszka wzorowana na zapince XVI-wiecznej bransoletki znalezionej w sarkofagu Promnitzów, władających Pszczyną do 1785 r.
"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" to niezwykły pomysł Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie honorowania wyróżniających się kobiet. I wyjątkowa nagroda - nie statuetka, nie dyplom, ale prawdziwy klejnot. Maleńka broszka wzorowana na zapince XVI-wiecznej bransoletki (zwanej wówczas manelą) znalezionej pod poduszką w sarkofagu Zygfryda II von Promnitz. Przedstawione tam były splecione ręce.
"Takie manele traktowane były na równi z obrączkami ślubnymi. Nosili je mężczyźni i kobiety", powiedział kiedyś Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum Miejskiego we Wodzisławiu Śląskim.
Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej przyznawane są rokrocznie w pięciu kategoriach: Kobieta Społeczna, Kobieta Obyczajów i Tradycji, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Biznesu oraz Kobieta Ziemi Pszczyńskiej.
Laureatki 12. edycji Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej Kobieta Społeczna: Barbara Wróbel
Pielęgniarka, założycielka i prezes Fundacji Przymierze, która realizuje ważne usługi społeczne, ze szczególnym naciskiem na opiekę nad chorymi, starszymi i z niepełnosprawnościami. Promuje zdrowie psychiczne i budowanie relacji w rodzinach. Organizuje spotkania dla kobiet, inspirując do zmiany stylu życia i większego zaangażowania w życie społeczne.
Kobieta Obyczajów i Tradycji: Emilia Przemyk
Działaczka Koła Gospodyń Wiejskich w Studzionce od prawie 50 lat. Współzałożycielka i członkini Zespołu Regionalnego „Studzieńczanie”. Z wykształcenia krawcowa, prowadziła kursy kroju i szycia w okolicznych miejscowościach. Jest mistrzynią haftu na unikatowej, zabytkowej maszynie hafciarskiej ("To z jej rąk wychodzą wszystkie żywotki zespołu, stroje dziecięce oraz wiernie odtworzone jakle według dawnych wzorów", czytamy na stronie starostwa powiatowego w Pszczynie).. Uczy także wiązania czepców, pielęgnuje gwarę i z pasją maluje pejzaże oraz portrety.
Kobieta Sztuki i Kultury: Małgorzata Kuś-Pytlik
Artystka i nauczycielka Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Nauczycielka gry na fortepianie i flecie poprzecznym, realizatorka projektów muzycznych, jak: Pszczyńskie Impresje Instrumentalne, Chórem dla Śląska, Gitarowy Rekord Świata w Pszczynie, koncerty bożonarodzeniowe, Przesiądź się na kulturę czy Noc Muzeów.
Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych Pszczyny i powiatu pszczyńskiego, m.in. Daisy Days, Konkursie Młodych Muzyków czy Konkursie Młodych Instrumentalistów. Jej wieloletnie doświadczenie oraz pasja do nauczania owocują licznymi inicjatywami na rzecz rozwoju muzycznego regionu. Jest też wielką miłośniczką i obrończynią zwierząt. Współpracuje z Fundacją Zwierzęca Arkadia, wspierając działania na rzecz poprawy warunków życia zwierząt bezdomnych i dzikich na terenie Pszczyny, Miedźnej i Tychów.
Kobieta Biznesu: Jolanta Brandys
Współwłaścicielka 20-hektarowego gospodarstwa rolnego w Mizerowie. Swoją codziennością dzieli się w mediach społecznościowych, pokazując realia życia rolnika, pracę na roli i opiekę nad zwierzętami. Znakiem rozpoznawczym jej gospodarstwa stał się czosnek - to właśnie od niego pochodzi nazwa marki Czosnku Wianek, który uzyskał certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Czosnkowe wianki i warkocze oraz wysokiej jakości wołowina trafiają do klientów w całym kraju. Pani Jolanta promuje zdrową, lokalną żywność, inspiruje do życia w zgodzie z naturą.
Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Ludmiła Dolczak
Lekarka. Specjalistka od chorób wewnętrznych oraz onkologii klinicznej. Współzałożycielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Panaceum. Pomogła w tworzeniu działającej w ramach NFZ poradni onkologicznej w pszczyńskim szpitalu Joannitas. Od 35 lat opiekuje się także pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Pszczynie. Od kilku kadencji jest Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej, dbając o etykę lekarską i wysokie standardy zawodu. Pani Ludmiła cieszy się ogromnym szacunkiem mieszkańców Pszczyny oraz uznaniem w środowisku lekarskim.
Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, podkreśliła, że Klejnot Ziemi Pszczyńskiej to wyróżnienie dla kobiet, które zmieniają świat, zaczynając od swojej małej ojczyzny.
Każda z odznaczonych pań jest nie tylko symbolem sukcesu i determinacji, ale także dowodem na to, jak wielka siła tkwi w kobietach. „Silna kobieta to ta, która wie, czego chce i jest gotowa zdobywać to z determinacją.” Takie właśnie są nasze laureatki. Symboliczny klejnot jest wyrazem naszej wdzięczności i szacunku - powiedział Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.