Nie rób plaży z mieszkania. Tak unikniesz gorąca w czterech ścianach
W tym artykule:
Gorące dni szybko nie odpuszczą
Dni z upałami w Polsce przybywa – choć o upale, zgodnie z definicją mówi się wtedy, gdy temperatura zmierzona w cieniu na wysokości 2 m nad ziemią jest równa lub wyższa niż 30 st. C. W praktyce nawet tylko „gorące” dni z temperaturą nieco niższą są trudne do przetrwania, szczególnie w mieszkaniach bez klimatyzacji. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy występują przez dłuższy okres. Liczba dni z upałami wzrosła w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat, wydłuża się też okres, gdy mogą się pojawić.
W tym roku fala upałów została przerwana przez ochłodzenie (z gwałtownymi burzami i deszczami), jednak – jak wynika z prognoz IMGW – zarówno druga połowa lipca, jak i niemal cały sierpień mają być ciepłe, z możliwymi upalnymi dniami, szczególnie na południu i zachodzie Polski. Dlatego warto zadbać o to, żeby choć w mieszkaniach panowała komfortowa temperatura, nawet gdy żar leje się z nieba. Oto kilka prostych zasad.
Nie wpuszczaj ciepła do mieszkania
Podstawowa zasada to niedopuszczenie do tego by mieszkanie się nagrzało. Mieszkając w bloku, niewiele można zrobić z nagrzewaniem się ścian i dachu, jeśli są źle ocieplone, jednak kluczowe jest zabezpieczenie okien. Pomogą:
- grube, najlepiej jasne zasłony – zaciągnij je szczelnie jeszcze zanim słońce zacznie grzać,
- zamiast zasłon można stosować rolety lub plisy, szczególnie dobrze sprawdzają się termoizolacyjne (np. o budowie plastra miodu, czy z powłoką odbijającą promieniowanie),
- ochronną rolę mogą zapewnić też przeciwsłoneczne folie weneckie, naklejane na szyby, które chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Taką folię należy przykleić do zewnętrznej szyby, co zapobiegnie możliwości pęknięcia szkła, a dodatkowo ma tę zaletę, że zatrzymuje ciepło na zewnątrz.
Dowiedz się więcej: Folie weneckie osłonią przed spojrzeniami i upałem, ale uważaj na ten błąd przy montażu
Jeśli mamy możliwość, warto rozważyć montaż osłon zewnętrznych, takich jak:
- rolety,
- markizy,
- markizolety.
Osłony zewnętrzne – w przeciwieństwie do osłon stosowanych w pomieszczeniach – zatrzymują ciepło na zewnątrz, przez co działają skuteczniej.
Wietrz, gdy jest chłodno
Jedną z podstawowych zasad ochrony mieszkania przed nagrzewaniem się jest to, by nie otwierać okien podczas gorących godzin. Poczekaj z tym do wieczora lub rana, a jeśli masz taką możliwość, zostaw okno otwarte na noc. Przy tym przydadzą się moskitiery, bo otwarte okno wieczorem może przyciągnąć różne owady, które lecą do światła.
Jeśli masz okna po dwóch stronach mieszkania, jesteś w szczególnie dobrej sytuacji – otwarcie ich na przestrzał podczas chłodniejszych godzin i zrobienie przeciągu to najszybsza metoda, żeby ochłodzić mieszkanie.
Wentylator schłodzi powietrze
Oczywiście jednym z niezastąpionych urządzeń podczas upałów jest wentylator lub cyrkulator. Wystarczy go włączyć i cieszyć się chłodnym powietrzem. Jednak trzeba wiedzieć, że ciągłe używanie wentylatora może wysuszać powietrze i wzbijać kurz – co jest problemem szczególnie dla alergików. Zimny strumień powietrza skierowany bezpośrednio na ciało może też powodować napięcie mięśni, a co za tym idzie – ich ból. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy spać przy wentylatorze. Ale używany z głową, zdecydowanie przyniesie ulgę.
Nie dogrzewaj mieszkania
Niby nikomu nie przyjdzie na myśl, by dogrzewać mieszkanie w czasie upałów, ale czy na pewno? Wiele domowych sprzętów generuje ciepło, dlatego wyłącz wszystko, czego nie używasz. Na czas upałów porzuć prasowanie, pieczenie, a nawet odkurzanie i przygotowanie potraw, które wymagają długiego gotowania. Albo rób to, gdy się ochłodzi. Nie bez powodu wymyślono sjestę.
Zadbaj o komfortowe tkaniny
Na to, jak się czujemy, wpływa też to, w czym chodzimy i w jakiej pościeli śpimy. Zapomnij o syntetycznych materiałach, wybieraj naturalne tkaniny. Są tkaniny pościelowe, które są wręcz chłodne w dotyku i oddychające. Kołdrę możesz zastąpić samą powłoczką lub prześcieradłem.
Co jeszcze można zrobić, żeby upał nie doskwierał w mieszkaniu?
- Podczas upalnych dni, nawet gdy przebywasz w domu, pamiętaj o nawodnieniu i pij dużo płynów.
- Jeśli masz mieszkanie wychodzące na południe lub zachód, rozważ montaż klimatyzacji (jeśli mieszkasz w bloku, pamiętaj, że będzie wymagało to pewnych uzgodnień). Sprawdź, co zrobić, żeby zamontować klimatyzację w bloku.
- Warto też zastanowić się nad tym, jak jest ocieplony budynek. Bo termoizolacja chroni nie tylko przed stratami ciepła, ale także nagrzewaniem się. Jeśli ściany budynku mocno nagrzewają się lub w mieszkaniach na ostatnim piętrze jest jak na patelni, może warto skłonić spółdzielnię lub wspólnotę do termomodernizacji?