Kto otrzyma w tym roku Honorowe Obywatelstwo i tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania?
Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie oceniła projekty uchwał dotyczące tegorocznych wyróżnień Honorowego Obywatelstwa oraz tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania.
Decyzję w tej sprawie ostatecznie podejmą radni podczas sesji zaplanowanej na 29 kwietnia. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 29 czerwca, w dniu obchodów Święta Miasta.
Wśród tegorocznych laureatów Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania znalazła się Maria Krzyżańska, zasłużona działaczka konspiracji Armii Krajowej. Podczas II wojny światowej, jako młoda łączniczka Kedywu, wspierała ruch oporu, przenosząc rozkazy i broń oraz pomagając osobom poszukiwanym przez gestapo. Po wojnie aktywnie uczestniczyła w budowaniu środowisk kombatanckich, współtworząc Okręg "Wielkopolska" Światowego Związku Żołnierzy AK. Dzięki jej inicjatywie powstały szkolne koła przyjaciół AK, kształtujące patriotyzm wśród młodzieży. Maria Krzyżańska ma także zasługi w dokumentowaniu roli kobiet w ruchu oporu.
Tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania przyznano czterem osobom i jednej organizacji.
Izabela Dylewska-Światowiak, dwukrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie i absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, została wyróżniona za osiągnięcia sportowe oraz działalność społeczną. Obecnie promuje aktywność fizyczną wśród młodzieży i organizuje turystyczne spływy kajakowe.
Benedykt Niewczyk, lutnik w czwartym pokoleniu, prowadzi najstarszą w Polsce pracownię lutniczą "Niewczyk & Synowie". Łączy tradycyjne rzemiosło z badaniami akustycznymi, współpracując z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i opiekując się instrumentami uczestników Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego.
W gronie wyróżnionych znalazł się także Antoni Rut, artysta fotografik, znany z działalności wystawienniczej oraz ratowania poznańskiego fotoplastykonu, który dziś jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Jego dorobek obejmuje ponad 50 wystaw w Polsce i za granicą.
Doceniono również profesora Tomasza Sokołowskiego, prawnika i byłego przewodniczącego Rady Miasta Poznania. Jego praca naukowa i zaangażowanie w życie społeczne przyczyniły się do rozwoju lokalnej wspólnoty oraz popularyzacji wartości obywatelskich.
Wyróżnienie otrzyma także Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS), instytucja wspierająca rozwój samorządu terytorialnego od początku lat 90. Ośrodek od lat szkoli kadry samorządowe i współpracuje z jednostkami z kilku województw.