Liturgia Męki Pańskiej w Katedrze Poznańskiej
W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 roku, w poznańskiej katedrze odbyła się uroczysta Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki. Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 17:00 i zgromadziło licznych wiernych, którzy wspólnie przeżywali misterium męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
Liturgia składała się z czytania Męki Pańskiej według św. Jana, modlitwy powszechnej, adoracji krzyża oraz Komunii Świętej. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie wierni mogli trwać na modlitwie do późnych godzin wieczornych.
W tym roku Grób Pański w katedrze zawiera szczególny element – sutannę należącą do ks. Stanisława Streicha, kapłana zamordowanego w 1938 roku podczas sprawowania Mszy Świętej w Luboniu. Ks. Streich zostanie beatyfikowany 24 maja 2025 roku w Poznaniu. Włączenie jego sutanny do dekoracji Grobu Pańskiego stanowi hołd dla jego męczeństwa i przypomnienie o nadchodzącej uroczystości beatyfikacyjnej.
W homilii abp Gądecki nawiązał do proroctw Izajasza i postaci cierpiącego Sługi Pańskiego, ukazując ich związek z męką i śmiercią Chrystusa.
– W Jego ranach jest nasze zdrowie – mówił arcybiskup, podkreślając, że Jezus, choć niewinny, zgodził się ponieść śmierć za grzechy całej ludzkości.
W jego słowach mocno wybrzmiała refleksja nad sensem cierpienia:
„Świat potrzebuje krzyża, bo tylko on ma moc przerwać błędne koło przemocy i nienawiści”.
Metropolita poznański przypomniał także, że krzyż nie jest wyłącznie symbolem bólu, lecz również nadziei – dla chorych, samotnych, uciśnionych.
– To z krzyża Chrystus daje odpowiedź na nasze pytania o sens życia i cierpienia. Czasem potrzeba czasu, by tę odpowiedź usłyszeć – podkreślił hierarcha.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Szymona Bajona, którego śpiew podkreślił uroczysty charakter nabożeństwa.