Lubelskie: 12-latek przewrócił się na hulajnodze elektrycznej. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala
We wtorek po południu w miejscowości Kocudza Pierwsza, w powiecie janowskim, doszło do wypadku z udziałem 12-letniego chłopca. Dziecko poruszające się hulajnogą elektryczną straciło panowanie nad kierownicą i przewróciło się. Z obrażeniami ciała zostało przetransportowane do szpitala. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności zdarzenia.
Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie po uzyskaniu odpowiednich uprawnień – karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie mają takiego obowiązku.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Mandat za kierowanie przez osobę niemającą do tego uprawnień policja może wystawić jedynie osobom, które ukończył 17 rok życia. W przypadku młodszych osób sprawa może trafić do sądu rodzinnego.
Zasady poruszania się hulajnogą elektryczną
Przepisy jasno określają, że hulajnogą elektryczną może poruszać się wyłącznie jedna osoba – zabronione jest przewożenie pasażerów, zwierząt czy ładunków.
Użytkownicy hulajnóg powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, jeśli są one wyznaczone dla danego kierunku ruchu. W przypadku ich braku dopuszcza się jazdę po jezdni, o ile ograniczenie prędkości nie przekracza 30 km/h. W innym przypadku należy poruszać się chodnikiem, przestrzegając dwóch zasad: jazdy z prędkością zbliżoną do pieszych oraz ustępowania im pierwszeństwa.
Na drogach dla rowerów obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Z tego względu hulajnogi elektryczne wprowadzone do sprzedaży od 2022 roku muszą mieć fabrycznie ograniczoną prędkość do tego limitu.