Orzeczenie lekarskie w KRUS bez badania? Nowe przepisy zaskoczą rolników
Orzeczenie lekarskie w KRUS może być wkrótce wydawane bez konieczności przeprowadzania osobistego badania rolnika. Taką zmianę przewiduje projekt rozporządzenia MRiRW, które przekazano do konsultacji publicznych. Nowe zasady mają ułatwić dostęp do świadczeń, a także odciążyć system orzeczniczy.
Orzeczenie lekarskie w KRUS bez osobistego badania — co się zmieni?
System orzecznictwa lekarskiego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma przejść długo oczekiwaną modernizację. Przepisy regulujące wydawanie orzeczeń obowiązują od 2004 roku, dlatego też nie przystają już do obecnych realiów.
Zgodnie z projektem rozporządzenia MRiRW orzeczenie lekarskie w KRUS będzie mogło zostać wydane wyłącznie na podstawie dokumentacji medycznej. To znaczy bez konieczności przeprowadzania badania osobistego.
Komisja lekarska KRUS bez obecności rolnika?
Nowe przepisy mają uprościć proces orzekania. Jeżeli lekarz rzeczoznawca lub komisja lekarska z KRUS uzna, że dokumentacja medyczna jest kompletna i wystarczająca, będzie można wydać orzeczenie bez konieczności kontaktu z rolnikiem.
To oznacza znaczące przyspieszenie rozpatrywania wniosków o świadczenia w KRUS, zwłaszcza rentowe, wypadkowe i rehabilitacyjne. Dla wielu osób to realna zmiana na plus.
Już wkrótce rolnicy będą mogli uzyskać orzeczenie lekarskie w KRUS bez wizyty u lekarza.
fot. Canva
Badanie lekarskie na komisji KRUS — kiedy jest konieczne?
W przypadku, gdy przedstawiona dokumentacja nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie, nadal będzie możliwe przeprowadzenie osobistego badania lekarskiego rolnika. Tak jak to było do tej pory.
Nowością jest jednak to, że jeśli stan zdrowia rolnika uniemożliwia stawienie się na komisję, badanie będzie można przeprowadzić w miejscu jego pobytu. Na przykład. w domu, szpitalu lub ośrodku.
Orzeczenie lekarskie w KRUS bez wychodzenia z domu — kiedy zmiany wejdą w życie?
Proponowana zmiana przepisów zapewne spotyka się z pozytywnym odzewem w środowisku rolniczym. Eksperci podkreślają, że obecne rozwiązania są archaiczne i nieefektywne. Nowelizacja rozporządzenia ma szansę poprawić dostępność orzecznictwa lekarskiego w KRUS i zmniejszyć biurokrację.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Wszystko zależy od tempa zakończenia konsultacji publicznych i podpisu ministra rolnictwa.
Źródło: www.rcl.legislacja.gov.pl