Perła na Dolnym Śląsku. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Gdzie zaparkować
Najlepiej zaparkować na parkingu przy ulicy Zamkowej. Jednorazowa opłata za postój wynosi 10 zł.
Trochę historii
Pałac wzniesiono w latach 1839-1872 na polecenie niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej, żony Albrechta IV von Hohenzollern, najmłodszego syna króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Budynek zaprojektował architekt Karl Friedrich Schinkel, a pracami budowlanymi kierował Ferdynand Martius. Budowa przebiegała w atmosferze skandalu, ponieważ Marianna rozwiodła się z Albrechtem i związała się z masztalerzem Johannem von Rossumem, z którym miała dziecko. Zabroniono jej za to przebywać na terenie Prus dłużej niż 24 godziny, z czym poradziła sobie w ten sposób, że zakupiła posiadłość w oddalonej od Kamieńca o 12 km Bilej Vodzie, dzięki czemu mogła doglądać budowy pałacu. W czasie II wojny w pałacu Niemcy urządzili magazyn dla zrabowanych dzieł sztuki. Po II wojnie żołnierze Armii Czerwonej zdewastowali wnętrza i rozkradli wyposażenie, a w 1946 r. podpalili budynek, doprowadzając go w ten sposób do ruiny. W 1984 r. pałac wydzierżawiono prywatnemu przedsiębiorcy, a w 2012 r. budynek powrócił pod zarząd gminy Kamieniec Ząbkowicki. Po kompleksowym remoncie pałacu, w 2013 r. udostępniono go dla zwiedzających.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Zwiedzanie warto rozpocząć od parku otaczającego budynek. Koniecznie zajrzyjcie na tyły pałacu, gdzie możecie podziwiać przepiękny taras wodny. Trzeba przyznać, że z tej strony pałac prezentuje się niezwykle efektownie.
Tuż obok możecie zobaczyć 14-metrową Kolumnę Zwycięstwa. Wzniesiono ją w 1872 r., dla upamiętnienia ukończenia budowy pałacu. Niestety pomnik zniszczono w 1946 r. Obecna kolumna to odsłonięta w 2023 r. replika.
Sam pałac zwiedzamy w towarzystwie przewodnika. Na początku spacerujemy po pałacowym dziedzińcu, na którym uwagę zwracają arkadowe krużganki.
Tutaj też możemy obejrzeć niepozorne drzwi, którymi wyłącznie Marianna Orańska mogła wchodzić do pałacu.
Przed pałacem rozpościerają się zaprojektowane w XIX w. przez Petera Josepha Lenné ogrody tarasowe.
Następnie przechodzimy do pałacowych wnętrz.
W kolejnych pomieszczeniach możemy podziwiać salę myśliwską, meble, portrety, suknie, zabawki, fortepian na którym grywała Marianna, a nawet wannę w którym królewna zażywała kąpieli.
Dalej znajdują się dwie największe sale w całym pałacu. Pierwszą jest kaplica, a drugą sala balowa, z której wychodzi się na olbrzymi taras, z którego roztacza się przepiękny widok.
Na koniec zwiedzania możemy zobaczyć neogotycką studnię znajdująca się tuż przy budynku stajni.
Informacje praktyczne
Adres: Zamkowa 6, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki
Godziny otwarcia:
- Kwiecień-Październik: 10.00-17.00
- Listopad-Marzec: 9.00-16.00
Bilety: 40/35 zł ulgowy. Bilety warto kupić wcześniej przez Internet, ponieważ w przypadku zakupu w kasie, może zdarzyć się tak, że trzeba będzie czekać nawet kilka godzin na wejście ze swoją grupą.
Co warto zobaczyć w pobliżu?
W okolicy warto odwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku i Paczków.