Plácido Domingo gwiazdą 64. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Jak czytamy w zapowiedziach: 64. Muzyczny Festiwal w Łańcucie będzie spełnieniem marzeń wielu melomanów. W programie zaskakujący taniec ptaków z tancerzami unoszącymi się nad sceną, Bach i brazylijska samba, podróż do tajemniczego średniowiecza, mistrzowska klasyka, wybitni instrumentaliści, śpiewacy, zespoły kameralne, chóry, orkiestry i oczywiście Supergwiazdy!
64. Muzyczny Festiwal w Łańcucie zainauguruje 15 maja 2025 roku "IX Symfonia d – moll" Ludwiga van Beethovena ze słynną "Odą do radości" w finale. To dzieło, które w kulturze europejskiej urosło do rangi uniwersalnego symbolu wolności i dążenia do szczęścia. Wystąpią: Ewa Tracz, Bernadetta Grabias, Rafał Bartmiński oraz Andrzej Dobber, a także Chór Filharmonii Narodowej i muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Davida Giméneza.
Zamkowa Sala Balowa w Łańcucie otworzy drzwi dla wyrafinowanej kameralistyki. 17 maja 2025 roku wystąpi Kwartet Smyczkowy Gliere z Wiednia – to pasjonaci dzieł kameralnych, którzy przypomną mistrzowskie utwory Mendelssohna i Ravela, a 7 czerwca 2025 Primuz Chamber Orchestra szczycąca się bardzo rozległym repertuarem – od baroku po współczesność, od rocka progresywnego po jazz, od muzyki filmowej po folk. Tym razem artyści zaprezentują muzykę XX wieku i nam współczesną, m.in. utwór Joanny Wnuk – Nazarowej poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu oraz kompozycje Piotra Mossa i Sławomira Kaczorowskiego.
Sala Koncertowa Filharmonii rozbłyśnie blaskiem dwóch wielkich gwiazd. 23 maja 2025 roku na scenie pojawi się Plácido Domingo – znakomity śpiewak i dyrygent, który wystąpił w ponad 150 rolach, a oklaskiwany był na scenach całego świata. Jego wyjątkowa kariera artystyczna trwa nieprzerwanie od ponad pół wieku, a za osiągnięcie tego niesamowitego kamienia milowego cieszy się uznaniem publiczności oper w Nowym Jorku, Wiedniu, Weronie, Mediolanie czy Buenos Aires.
Artyście towarzyszyć będzie sopranistka Rachel Willis-Sørensen. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi Gaetano Lo Coco. W programie arie i duety z najsłynniejszych oper i operetek.
28 maja 2025 roku do Rzeszowa przyjedzie Paul Young z zespołem. Koncert będzie znakomitą okazją do przypomnienia sobie największych przebojów w oryginalnym wykonaniu. Nie zabraknie również muzycznych niespodzianek. Paul Young to artysta wciąż pełen wigoru, który mimo zmieniających się trendów pozostał wierny swojej muzycznej pasji, łącząc pop, soul z nowymi inspiracjami.
Oryginalnym kontrapunktem do repertuaru klasycznego będą dwa koncerty muzyki dawnej w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. 16 maja 2025 roku zagości zespół z Rzymu o nazwie Giardino di Delizie, który tworzą artystki z Polski i Włoch, wyspecjalizowane w grze na instrumentach dawnych. 25 maja 2025 roku głos zabiorą średniowieczne fidele, harfy i głosy zespołu Ensemble Peregrina z Bazylei, pod kierownictwem Agnieszki Bennett, który zgodnie ze swoją nazwą "Peregrina" – "wędrowczyni" wyraża pragnienie członkiń zespołu różnych narodowości do podróżowania po odmiennych stylach.
W show dźwiękowo – wizualnym przygotowanym na 24 maja 2025 roku w Filharmonii w roli głównej usłyszymy Rodrigo Leão, który wraz ze swoim zespołem zaprezentuje kompozycje będące częścią nowej wersji projektu "Os Portugueses". Śpiew, altówka, wiolonczela, gitara, akordeon, perkusja tworzyć będą ciekawą "muzyczną opowieść" inspirowaną wspomnieniami muzyki lat 70, a także podróżami Rodrigo po rodzinnym kraju.
Muzyczno-taneczne widowisko "Chełmoński. Dźwiękiem malowane" 26 maja 2025 roku to taniec ptaków, w którym tancerze unoszą się nad sceną, animowane obrazy Józefa Chełmońskiego, a także anegdoty i ciekawostki o polskich obyczajach, życiu i malarstwie mistrza polskiego realizmu tworzą spektakularne wydarzenie z udziałem The Synesthesia Orchestra oraz Tancerzy Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art.
Duo fortepianowe Vanessa Perez, Kristhyan Benitez 4 czerwca 2025 roku w Sali Balowej Zamku w Łańcucie zaprezentuje "A Fuego Lento" – koncert, który będzie ukłonem w stronę żywiołowej muzyki Ameryki Łacińskiej. To Bach i samba w jednym koncercie.
Na zakończenie Festiwalu 8 czerwca 2025 roku Sala Balowa rozkołysze się muzyką od utworów barokowego mistrza poprzez dzieła Heitora Villa Lobosa, po najpopularniejsze melodie gorącej samby. To hipnotyzujące wydarzenie wypełni popis gry niemieckiego wirtuoza skrzypiec Linusa Roth i brazylijskiej orkiestry Johann Sebastian Rio. Trudno o bardziej energetyczne zakończenie!
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festiwallancut.pl oraz www.filharmonia.rzeszow.pl.
Festiwal w Łańcucie
Tradycje muzyczne na Zamku w Łańcucie zostały odrodzone w 1961 roku – w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze "Dni Muzyki Kameralnej" przekształcone w 1981 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego w "Festiwal Muzyki Łańcut". Utworzone tam przez Bogusława Kaczyńskiego święto sztuki było wspaniałym salonem artystycznym i najlepszym w Polsce festiwalem muzycznym. Kaczyński kierował nim przez 10 lat. Zapraszał nie tylko wspaniałych artystów operowych, polskich i zagranicznych, m. in. wystąpiła tu z recitalem Katia Ricciarelli i Gilda Cruz-Romo. W Łańcucie gościli słynni pieśniarze, m. in. Juliette Gréco i Gilbert Bécaud, przyjechał Czesław Niemen, którego występ, jak wieść niesie skończył się o godzinie czwartej rano. Byli tu także legendarni polscy aktorzy i fragmenty wstrząsających recytacji Daniela Olbrychskiego i Gustawa Holoubka.
O renomie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie mogą świadczyć znakomite nazwiska artystów, którzy zaszczycili go swą obecnością. Są wśród nich m.in: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, legendarny tenor – José Carreras, Kate Liu, Julian Rachlin, Piotr Beczała, José Cura, Artur Ruciński czy w ubiegłym roku Angela Gheorghiu.