Rozboje i kradzieże w województwie lubelskim. Policja zatrzymuje sprawców i chwali się skutecznością
Rozbój w Wojcieszkowie
Do jednego z rozbojów doszło w Wojcieszkowie, gdzie 28-latek, po dokonaniu kradzieży butelki alkoholu, zaatakował ekspedientkę. Mężczyzna uderzył kobietę w głowę i zagroził jej nożem. Po tym, jak kobieta uciekła na zaplecze sklepu i wezwała pomoc, napastnik zbiegł, odjeżdżając hulajnogą w nieznanym kierunku. Na szczęście, mimo stresującej sytuacji, ekspedientka nie doznała poważniejszych obrażeń.
Po dokładnej analizie śladów i informacji, które przekazano policji, funkcjonariusze ustalili, że sprawca może znajdować się w jednym z pobliskich domów. Zatrzymanie mężczyzny było możliwe dzięki precyzyjnym działaniom łukowskich policjantów. 28-latek, który w chwili zatrzymania miał prawie promil alkoholu w organizmie, został aresztowany. Przy mężczyźnie zabezpieczono nóż, którym wcześniej groził ekspedientce.
Wczoraj sąd przychylił się do wniosku Policji oraz Prokuratury i zastosował wobec 28-latka środek zapobiegawczy. Co najmniej najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymanie recydywisty w Lublinie
Z kolei w Lublinie doszło do podobnego incydentu, który miał miejsce w miniony piątek. 33-letni mężczyzna, który usiłował ukraść produkty spożywcze, stał się agresywny, gdy został przyłapany przez pracowników sklepu. Zaatakował nie tylko pracowników, ale także klientów, w tym nieletnią dziewczynkę, która wezwała pomoc. Na szczęście, interwencja matki, która obezwładniła agresora gazem pieprzowym, zapobiegła dalszym konsekwencjom.
Zatrzymany 33-latek okazał się recydywistą, który odpowie za kradzież rozbójniczą w warunkach recydywy. Za to przestępstwo może zostać skazany na karę nawet 15 lat więzienia. Mężczyzna usłyszał zarzuty.
Rozboje i kradzieże. Procentowy udział obcokrajowców
W pierwszym kwartale bieżącego roku na terenie województwa lubelskiego doszło do 36 rozbojów. Policjanci zatrzymali sprawców wszystkich przestępstw. Wśród sprawców znaleźli się również obcokrajowcy, którzy stanowili 2% ogólnej liczby przestępców. Ponadto, w tym samym okresie odnotowano 454 kradzieże, z wysoką wykrywalnością wynoszącą ponad 95%. W przypadku tych przestępstw udział obcokrajowców wyniósł 5,5%.