Inauguracja 15. NDI Sopot Classic i "Odyseja kosmiczna" w Operze Leśnej
Odyseja, która zaczęła się na Ziemi
Inauguracja 15. edycji festiwalu NDI Sopot Classic nie mogła mieć bardziej spektakularnej oprawy. W cieniu drzew Opery Leśnej, to miejsce tak tradycyjnie związane z muzyką klasyczną, zamieniło się w centrum wszechświata, a dźwięk stał się środkiem transportu między galaktykami.
Koncert otworzyło niezwykłe trio akordeonowe Motion Trio: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. Jak czytaliśmy na stronie wydarzenia: energia Motion Trio rozwinie akordeon w nieoczywisty sposób – niczym kosmiczną maszynę do generowania dźwięków z innych światów. Ich twórczość jest podróżą przez przestrzeń i czas, a sam instrument w ich rękach staje się wehikułem, który przenosi słuchaczy poza granice wyobraźni. I rzeczywiście ich występ był jak zderzenie futurystycznych technologii z muzycznym kunsztem – pulsujące rytmy, zaskakujące harmonie i nieoczywiste rozwiązania brzmieniowe przywoływały obrazy podróży przez czas i przestrzeń. Utwory takie jak „Taniec sfer niebieskich” Adama Wesołowskiego, „Stars” Pawła Baranka, czy „UFO” i „Carrousel” autorstwa Janusza Wojtarowicza zyskały wymiar filmowy – pełen napięcia, tajemnicy i ekspresji.
Symfoniczny hołd Johnowi Williamsowi
Po przerwie scena należała do Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą poprowadził dyrektor artystyczny festiwalu – Szymon Morus. Druga część wieczoru była emocjonalnym powrotem do najpiękniejszych tematów filmowych Johna Williamsa – kompozytora, którego muzyka towarzyszy widzom od dekad, nadając niezapomniany charakter największym hollywoodzkim produkcjom.
Publiczność zanurzyła się w symfonicznych suitach z „Gwiezdnych wojen”, „Harry’ego Pottera” i „E.T.”, które – w leśnej akustyce – nabrały dodatkowej głębi i przestrzeni. To było spotkanie z własną wyobraźnią, przywołanie dziecięcych emocji, kinowych uniesień i galaktycznych przygód.
Różnorodność repertuarowa i łamanie schematów
Koncert „Odyseja kosmiczna” otworzył 15. NDI Sopot Classic Festival – wydarzenie, które przez lata stało się znakiem rozpoznawczym letniego krajobrazu kulturalnego Trójmiasta. Tegoroczna edycja to także kontynuacja artystycznej drogi organizatorów, którzy nie boją się zestawiać klasyki z nowoczesnością, przekraczać gatunkowych granic i zapraszać publiczność do wspólnego odkrywania muzyki na nowo.
Jak mówił Szymon Morus w wywiadzie dla ORFEO – celem koncertu inaugurującego było wzniesienie się ponad codzienność i zabranie publiczności w podróż, jakiej jeszcze nie doświadczyła. Cel ten został osiągnięty– tej nocy Opera Leśna stała się kosmicznym portalem otwartym dla wszystkich melomanów.