Już za miesiąc łódzki magazyn bawełny zamieni się w centrum światowej muzyki elektronicznej
9 edycja festiwalu Ravekjavik Zen odbędzie się w Łodzi 14 czerwca 2025 roku. Po raz drugi muzyka elektroniczna rozbrzmiewać będzie w ogromnych halach dawnych magazynów bawełny przy ul. Niciarnianej 52.
W tej przestrzeni powstaną dwie sceny muzyczne oraz galerie sztuki, w których swoje prace prezentować będą młodzi artyści związani z łódzkimi uczelniami: Akademią Sztuk Pięknych i Łódzką Szkołą Filmową. Swoje cegiełki dołożą Uniwersytet Łódzki oraz Muzeum Sztuki i FotoFestiwal. Mieszanka artystycznych, wizualnych kreacji (zdjęcia, street art, wideo i inne) w połączeniu z intensywną, głośną muzyką elektroniczną mają pomóc uczestnikom festiwalu w znalezieniu równowagi i tytułowego Zen, które każdy interpretuje na swój sposób.
W Łodzi obok lokalnych artystów specjalizujących się w muzyce elektronicznej zjawią się też muzycy z całego świata, którzy nocą zagrają na dwóch scenach z muzyką elektroniczną:
- Kolumbii
- Islandii
- Niemiec
- Wielkiej Brytanii
- Węgier
- Egiptu
- Wietnamu
- Chin
Artyści zaprezentują m.in.: brzmienia folkowe i elektrofolkowe, drum&base, czy elektronika z Azji.
Ravekjavik to z jednej strony poszukiwanie nowych dźwięków, ale też nowych powierzchni, które odkrywamy dla łodzian i nie tylko. Te industrialne przestrzenie, które są dziedzictwem naszego miasta, dlatego zmieniamy przeznaczenie obiektu. Z magazynu robimy magazyn dobrych wspomnień - tłumaczy Igor Hanke, organizator imprezy, stowarzyszenie RWK festiwal Ravekjavik.
W dawnych magazynach powstanie również scena dzienna, na której zaplanowane są bezpłatne warsztaty, spotkania, prezentacje, dyskusje. Uniwersytet Łódzki przygotował panel dyskusyjny o pozytywnej seksualności, który poprowadzą dr Justyna Radkowska-Pasikowska, specjalistka z zakresu pedagogiki seksualnej i Joanna Keszka, trener relacji intymnych i aktywistka.
Z kolei Muzeum Sztuki zaprasza do swoich przestrzeni w budynku przy ul. Więckowskiego 43 już dzień przed festiwalem, 13 czerwca na spotkanie pod hasłem "Bifor ale jak to w muzeum", który będzie poprzedzony otwarciem wystawy Sofie Thun "Secret performer".
Jak przekonują organizatorzy tytułowe Zen to festiwalowe przesłanie, które proponuje własną ścieżkę medytacji: przez muzykę, sztukę, życie chwilą i odrzucenie uprzedzeń.