Kazimierz Dolny rozbrzmi muzyką ludową – wkrótce 59. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków
W dniach 27-29 czerwca Rynek Główny w Kazimierzu Dolnym ponownie stanie się centrum muzyki ludowej. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jest największym w Polsce wydarzeniem promującym kulturę ludową.
- Goście, którzy przyjeżdżają do nas, bardzo cenią sobie muzykę ludową, a twórczość ludowa rozbrzmiewa nie tylko na scenie na kazimierskim rynku, ale również w okolicznych uliczkach, zakamarkach, gdzie artyści prezentują swoją twórczość. Cieszy się to ogromną popularnością wśród gości – podkreśla Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. - Festiwal ma bardzo ważną rolę, ponieważ pokazuje korzenie naszej twórczości ludowej. To autentyczność, którą można odnaleźć w Kazimierzu Dolnym – dodaje.
Trzydniowe wydarzenie rozpocznie Korowód Festiwalowy (w piątek o godz. 9.15), który poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Koncerty będą odbywać się od piątku do niedzieli na scenie głównej, zlokalizowanej tradycyjnie na Rynku.
Część konkursowa podzielona jest na pięć kategorii: kapele ludowe, zespoły śpiewacze, soliści – instrumentaliści, soliści – śpiewacy i mistrzowie wraz z uczniami. Uczestników wyłoniły eliminacje przeprowadzone przez wojewódzkie instytucje kultury.
W województwie lubelskim, na etapie powiatowym odbyło się dziesięć przesłuchań, w których uczestniczyło 112 podmiotów. W sumie około 900 osób. Do finału wojewódzkiego przeszło 55 podmiotów.
- Ocenialiśmy przede wszystkim wykonanie, jego jakość, a także dobór repertuaru. W festiwalu wystąpi 16 podmiotów. Sześć zespołów śpiewaczy, pięciu solistów śpiewaków, cztery w kategorii mistrz i uczeń oraz jeden solista instrumentalista – zdradza wybory jury konkursowego Agnieszka Drozd-Bownik, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL.
Jury nie miało łatwego zadania, a artystów, którzy zasłużyli, żeby zaprezentować swoją twórczość podczas 59. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych było więcej, niż planowanych miejsc. Organizatorzy dopuścili jednak dodatkowe zgłoszenia.
- Poziom był bardzo wysoki, więc komisja miała trudność z wyborem. Świadczy to o dużym zainteresowaniu, bardzo dobrym przygotowaniu i wykonaniu. Dziedzictwo narodowe w województwie lubelskim ma się dobrze – podkreśla Drozd-Bownik.
Oprócz przesłuchań konkursowych na gości czekają koncerty, warsztaty artystyczne, potańcówki, korowody, a także Targi Sztuki Ludowej.
- Festiwal jest wydarzeniem cieszącym się ogromnym prestiżem w całej Polsce. Jest właściwie jedynym wydarzeniem, które gromadzi najwybitniejszych twórców i wykonawców muzyki ludowej. Zachęcam, żeby uczestniczyć w tym unikatowym, niezwykłym wydarzeniu – mówi Michał Chorosiński, dyrektor CSK w Lublinie.
Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, partnera tegorocznego wydarzenia, nie ma wątpliwości, że zainteresowanie festiwalowymi występami wykracza poza granic naszego kraju. - Kazimierz Dolny jest marką, jest hasłem, na którego dźwięk wzbudzają się serca muzyków. Rodzi się marzenie, żeby dostać się na festiwal. Zaryzykuję stwierdzenie, że jeśli organizatorzy otworzyliby się na Polonię, to przylatywałyby również kapele i muzycy polonijni z Chicago czy z Australii – zauważa Gąsienica.