Klejnoty malarstwa na Nocy Muzeów 2025 w Stalowej Woli
Noc Muzeów 2025 w Stalowej Woli
Podczas sobotniej Nocy Muzeów w Stalowej Woli otwarły się wszystkie placówki kulturalne, zainteresowanie rozłożyło się na wiele instytucji, a i frekwencja była mniejsza niż w poprzednich latach, co poświadczają muzealnicy.
Zajrzeliśmy do galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. 20 lutego minęło 150 lat od narodzin tego rozwadowskiego artysty. Karpiński był ważnym twórcą Młodej Polski i okresu międzywojennego, cenionym szczególnie za portrety i martwe natury z kwiatami.
Jest tu nowa wystawa czasowa „Z pracowni”. To wokół kocich wizerunków zbudowana jest ta ważna część wystawy. Są wśród nich kompozycje różnych twórców, zarówno jego rówieśników, jak i tych współczesnych z XX i XXI wieku. Towarzyszą mu prace autora największej liczby kocich szkiców w sztuce polskiej, czyli Wojciecha Weissa, ich czułego i uważnego obserwatora, oraz Kazimierza Mikulskiego, a także Tadeusza Makowskiego.
Prezentowane są także portrety anonimowych kotów w ilustracjach szwajcarskiego artysty działającego we Francji Théophile’a Alexandre’a Steinlena (1859–1923). Wśród europejskich malarzy to Steinlen pozostawił największą liczbę prac o kociej tematyce w Europie. Przedstawiamy także kilka niezwykłych ilustracji do antologii Anny Zalewskiej O czarnym kocie cesarza i inne opowieści. Koty w dawnej literaturze japońskiej. Ich autorkami są młode artystki, Kaja Mucha i Paulina Strojnowska. Mimo że tworzą w różnych językach wizualnych, to wykonały sugestywne kompozycje, celnie oddające japońskie opowieści. Na wystawie mamy też prace mistrzów ukiyo-e (przepływającego, przemijającego świata) – Masanobu i Kunimasy.
W galerii jest także do obejrzenia wystawa stała z obrazami Alfonsa Karpińskiego.