Trwa Noc Muzeów 2025. W Wejherowie opowiadają o ginących zawodach
Trwa Europejska Noc Muzeów. Najróżniejsze instytucje i galerie otwierają w tym czasie swe progi dla zwiedzających, udostępniając za darmo wystawy, a także oferując masę atrakcji towarzyszących.
W wydarzenie włączyło się również Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W sobotę 17 maja od godz. 18 wszyscy chętni mogą obejrzeć aktualne ekspozycje - zarówno w budynku głównym, jak i w Książnicy prof. Gerarda Labudy.
Znajdziemy tu m.in. bogate zbiory haftów, wystawę poświęconą losom Kaszubów podczas I wojny światowej, a także popularny „Kaszubski dom”, ukazujący jak wyglądały tutejsze mieszkania na przełomie XIX i XX w.
Nie tylko wystawy
I choć tutejsze zbiory są ciekawe same w sobie, wejherowskie muzeum zadbało, by zwiedzanie dziś było prawdziwie wyjątkowe. Tegoroczna Noc Muzeów w Wejherowie poświęcona jest ginącym zawodom, stąd, na dodatek do ekspozycji, w prawie każdym pomieszczeniu można znaleźć przedstawicieli nieco już zapomnianych profesji.
- Rok 2025 obchodzimy na terenie naszego województwa jako rok rzemiosł i w ramach tej nocy prezentujemy też właśnie takie ginące zawody - wyjaśnia Aleksandra Sielicka, p.o. dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. - W ten sposób zapraszamy gości do naszego muzeum, żeby zobaczyli, czym się zajmujemy, ale chcemy też troszkę przybliżyć rzemiosło naszego regionu.
W efekcie można zajrzeć np. do warsztatu szewca, spróbować swych sił w hafcie kaszubskim, posłuchać dźwięków niezwykłych instrumentów z różnych stron świata, a także obejrzeć, jak rybacy zaplatają liny (niektórzy nawet sprawdzają ich wytrzymałość i nie są przy tym zawiedzeni...). Na uwagę zasługuje też pani, zajmująca się repasacją pończoch - jeszcze nie tak dawno dość popularną czynnością, a dziś już niemal nieobecną.
Jest i coś dla całych rodzin
Chętni mogą też podczas zwiedzania wziąć udział w grze rodzinnej. To swego rodzaju krzyżówka, zagadka - trzeba odszukać konkretne punkty, elementy na planie muzeum (w obu budynkach), sugerując się opisami wystaw, eksponatów czy podpowiedziami samych muzealników. Jak przyznaje dyrektor Sielicka, ma to przede wszystkim zainspirować do zgłębienia historii, opowiedzianych na każdej z wystaw.
Dodatkowo czas zwiedzającym umilają występy Kapeli Kaszubskiej „Zbierańce” z gminy Wejherowo oraz Zespołu „Kaszubski” z Chwaszczyna. Artyści swymi radosnymi utworami potrafią oderwać od pracy nawet samych wystawców...
Jeszcze czas, by odwiedzić muzeum
Nasza galeria to jedynie mała część tego, co znajdziemy dziś w wejherowskim muzeum. Warto bowiem przyjechać tu i samemu zobaczyć ciekawe eksponaty, porozmawiać z niecodziennymi fachowcami. Noc Muzeów w Wejherowie trwa jeszcze do godz. 23.