Obłoki srebrzyste nad Zatoką Pucką. Widowiskowy nocny spektakl rozgrywa się na wakacyjnym niebie.
Obłoki srebrzyste - nocny hit wakacji 2025
Obłoki srebrzyste to bez wątpienia jedno z najbardziej zapierających zjawisk atmosferycznych, które może obserwować dosłownie każdy. Niepotrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, ani - jak w przypadku zorzy polarnej - wyjazdy za miasto. Wystarczy poczekać i cieszyć oczy niecodziennymi widokami świecących chmur.
Na podziwianie rozświetlonego nocnego nieba warto zarezerwować sobie na pewno minimum godzinę, bo wtedy zaobserwujemy wędrówkę chmur i zmieniające się ich konfiguracje.
Naprawdę warto! Popatrzcie jak wyglądało nocne niebo w lipcu 2025 roku:
Czym są obłoki srebrzyste?
Odkrycie obłoków srebrzystych przypisywane jest astronomowi polskiego pochodzenia Witoldowi Ceraskiemu, który dokonał tego 13 czerwca 1885 roku. Według współczesnych badań, obłoki srebrzyste to po prostu mikroskopijne kryształy lodu, które osadzają się na cząstkach pyłu meteorytowego lub wulkanicznego.
Stąd też bierze się ta charakterystyczna srebrzysto-błękitna poświata, nadająca kosmicznym chmurom tak unikatowy widok.
O tej porze najlepiej obserwować "srebrne chmury"
Obłoki srebrzyste pokazują się na niebie, gdy słońce schowa się za horyzontem. Dlatego trzeba odczekać do zapadnięcia zmroku. Zwykle te kosmiczne chmury pokazują się około północy.
- Jeśli chcecie zobaczyć je na własne oczy wystarczy spojrzeć w stronę północnego horyzontu ok. 23:00 lub 02:00. Obłoki są wyraźnie jaśniejsze od zwykłych chmur, na zdjęciach mienią się charakterystycznym, błękitnym kolorem - jak tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, fotograf nocnego nieba, na swoim fanpejdżu Z głową w gwiazdach.