Odkryj dawne tradycje na wystawie "Wokół stołu księcia Jana Fryderyka" na Rynku Staromiejskim
Przygotowana przez pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego wystawa pozwala zwiedzającym na zgłębienie wiedzy o historii i wartości kulturalnej stołu oraz o tle historycznym życia dworskiego XVI wieku. Autorzy ekspozycji, Marcin Majewski i Monika Ogiewa-Sejnota, zadbali o to, by na ekspozytorach znalazły się bogate informacje o stoisku myśliwskim i jego miejscu w codzienności oraz ceremoniałach elit politycznych tamtych czasów.
Ciekawa jest również historia znalezienia stołu w Sownie. Marek Szubert, który odszukał stół tak o tym opowiada.
Z rozmów z dyrektorem Majewskim wiedziałem, że stół znajdował się w okolicach miejsc gdzie obecnie mieszkam - mówi Marek Szubert. Jakiś czas później dostrzegłem wystający czerwony kamień i skojarzyłem to ze wcześniejszymi rozmowami. Któregoś dnia już po zmroku tak to mnie zaciekawiło, że z latarką i szpadlem poszedłem kopać w tym miejscu. Po chwili już wiedziałem, że to ten stół. Zadzwoniłem do dyrektora Majewskiego i podzieliłem się nowiną.
Następnego dnia, po przybyciu dyrektora Muzeum, Marcina Majewskiego dokonano całkowitego odkopania stołu, który następnie trafił do stargardzkiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego gdzie poddano go renowacji. Warto podkreślić, że kamień, z którego wykonano stół jest koloru czerwono-różowego, mimo, że to piaskowiec. Nieznane jest miejsce pochodzenia tegoż kamienia, ale jak powiedział dyrektor Majewski istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to Węgry.
Stół, który stał się swego rodzaju świadkiem historycznych łowów i wystawnych uczt, wykonany został z wapienia w 1598 roku i z powodzeniem przetrwał zachwiania epok. O jego stan po przekazaniu do stargardzkiego muzeum, zadbała konserwatorka Lidia Piotrowska-Cześnik.
Stół należało przede wszystkim oczyścić i zabezpieczyć - mówi Lidia Piotrowska-Cześnik. Nie było to łatwe, bowiem waży on ponad 500 kilogramów. Upływ czasu i miejsce gdzie go znaleziono spowodował wiele ubytków, które nie można było pozostawić. By kamień mógł być tu eksponowany musieliśmy szczeliny zabezpieczyć specjalnym żelem by wpływ atmosferyczny nie powodował dalszych pęknięć i odprysków.
Ekspozycja plenerowa "Wokół stołu księcia Jana Fryderyka" będzie dostępna na Rynku Staromiejskim przez całe wakacje. Jest to nie tylko świetne miejsce na letnie popołudniowe spacery, ale także okazja do pogłębienia wiedzy o lokalnej historii Pomorza i postaci księcia Jana Fryderyka.