Sandomierz: 4.Powiatowe Święto Miodu i Dziczyzny. Mnóstwo atrakcji na Placu Jana Pawła II.
4. edycja Powiatowego Sandomierskiego Święta Miodu i Dziczyzny w Sandomierzu
Powiatowe Sandomierskie Święto Miodu to wyjątkowa okazja, by poznać lokalnych pszczelarzy, spróbować różnych rodzajów miodu, a także dowiedzieć się więcej o pszczelarstwie i jego znaczeniu dla ekosystemu. W tym roku do pszczelarzy dołączają także myśliwi, którzy zaproszą do swoich stoisk.
Jak zapowiada Agnieszka Pawlikowska prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sandomierzu, organizator wydarzenia tegoroczną nowością będą także stoiska z lokalnymi produktami.
- W tym roku weszliśmy we współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz w akcję „Kupuj świadomie”. Uważamy, że polskie produkty są bardzo ważne, bo polskie produkty, to polscy producenci. W naszym regionie tych producentów nie brakuje, dlatego chcemy na to zwrócić uwagę. Mamy pyszne sery, przetwory, soki jabłkowe. Mamy mnóstwo miodu, bo tego też nie może zabraknąć – zaprosiła Agnieszka Pawlikowska.
Powiatowe Sandomierskie Święto Miodu rozpocznie uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy o godzinie 12 w Bazylice Katedralnej.
O godzinie 13 nastąpi uroczysty przemarsz na Plac Jana Pawła II. W części oficjalnej zaplanowano przemówienia i wręczenie podziękowań i odznaczeń zasłużonym pszczelarzom. Nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu pszczelarskiego organizowanego Starostwo Powiatowe i Miasto Sandomierz przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
O godzinie 15 rozpocznie się blok muzyczny.
Wystąpią: Zespół Ludowy „Powiślanie” z Koprzywnicy, „Żywiołowe Babki” z Gierlachowa, Zespół Sygnalistów Raróg, Zespół „Gorzyczany” z Samborca i Zespół „Pół żartem”.
O godzinie 18 wystąpi Zespół „Ciupaga”.
Kapela Góralska Ciupaga to grupa przyjaciół których połączyła miłość do muzyki góralskiej. Repertuar zespołu początkowo oparty był na melodiach ludowych z okolic Łącka i Sądecczyzny, który stopniowo wzbogacał się o bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi. Aktualnie zespół ma na swoim koncie również autorskie piosenki. Klimat muzyki wspiera bogate instrumentarium, gdzie obok skrzypiec, akordeonu i kontrabasu pojawiają się cymbały i altówka węgierskie, cajon oraz tak zwane przeszkadzajki.
Zespół wielokrotnie występował na scenach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Występował na estradach słowackich, czeskich, holenderskich, angielskich, austryjackich, gruzińskich, ormiańskich. W swoim dorobku posiada trzy płyty. Łącznie zagrał około 300 koncertów.
Ponadto organizatorzy zaproszą do licznych stoisk z miodem i produktami pszczelimi. Nie zabraknie również stoisk kół gospodyń wiejskich, które będą serwować pyszne smakołyki na bazie miodu. Wśród stoisk nie zabraknie kół gospodyń wiejskich z Linowa, Przezwodów, Gierlachowa, Faliszowic i Dwikozów.