Szamotuły: Koncert Cleo w Parku Zamkowym z okazji dni miasta
Dni Szamotuł 2025 za nami! Dwa dni atrakcji, zabawy i niezapomnianych koncertów
Za nami dwa dni pełne muzyki, radości i wspólnej zabawy! W miniony weekend, 12 i 13 lipca 2025 roku, Park Zamkowy w Szamotułach tętnił życiem, a wszystko za sprawą Dni Szamotuł, które ponownie przyciągnęły tłumy mieszkańców i gości z okolicznych miejscowości.
Święto miasta to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w kalendarzu lokalnych wydarzeń - nie tylko ze względu na występy znanych artystów, ale także przez rodzinną atmosferę, integrację mieszkańców i moc dodatkowych atrakcji.
Sobota pod znakiem lokalnych talentów i gwiazd estrady
W sobotnie popołudnie scena należała do lokalnych artystów, którzy w ramach Szamotulskiej Sceny Talentów zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i wokalne. Publiczność chętnie oklaskiwała młode talenty, dając wyraz wsparcia dla lokalnej kultury.
Następnie scenę przejęła Magdalena Janicka z zespołem, wykonując kultowe utwory w ramach koncertu Tribute to Polski Rock. Przeboje takich zespołów jak Lady Pank, Perfect czy Maanam w nowym brzmieniu przywołały mnóstwo wspomnień i porwały do wspólnego śpiewania.
Koncerty Cleo i Blanki w Szamotułach
Wieczór zakończył się koncertami dwóch gwiazd: najpierw CLEO - energetyczna, barwna i pełna charyzmy artystka rozgrzała publiczność do czerwoności.
Później na scenie pojawiła się BLANKA, która przyciągnęła przede wszystkim młodsze pokolenie. Jej hit „Solo” znów rozbrzmiał z głośników, a tłum bawił się do późna.
Całość zwieńczyła zabawa taneczna z DJ-em, która przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.
Niedziela z mocnym finałem - wystąpił zespół Łzy i Tymek!
Drugi dzień święta miasta ponownie rozpoczęła Szamotulska Scena Talentów. Występy młodych artystów po raz kolejny udowodniły, jak wiele muzycznych perełek kryje lokalna społeczność.
Późnym popołudniem sceną zawładnęła Roxana Tutaj & Good Omen, prezentując dynamiczne, rockowe brzmienia. Ich koncert był doskonałym wstępem do wieczornej części wydarzenia.
O godzinie 20:00 publiczność przywitała zespół ŁZY, który zaprezentował swoje największe przeboje. Nie zabrakło takich hitów jak "Agnieszka już dawno..." czy "Narcyz się nazywam".
Finałem całych Dni Szamotuł był występ TYMKA, który zgromadził pod sceną rzesze fanów. Jego nowoczesne brzmienia i sceniczna charyzma sprawiły, że zakończenie imprezy miało prawdziwie festiwalowy charakter.
Nie zabrakło wydarzeń towarzyszących
Dni Szamotuł to jednak nie tylko koncerty. W piątek, 11 lipca, rozegrano Turniej Piłkarski o Puchar Burmistrza. Na stadionie przy ul. Sportowej 6 pojawiło się również słynne trofeum Lecha Poznań, przyciągając kibiców i pasjonatów piłki nożnej.
W sobotni poranek najmłodsi zmierzyli się w zawodach rowerowych "Rojbry na start", które jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i ogromną porcją dziecięcej radości.
Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych - animacje, konkursy, strefa gastronomiczna i miejsca do relaksu sprawiły, że całe rodziny mogły wspólnie spędzić czas.
Dni Szamotuł - obchody z bogatą historią. Tak było kiedyś...
Warto dodać, że tradycja Dni Szamotuł sięga już czasów PRL-u i miała charakter nie tylko kulturalny, ale także propagandowy i społeczny.
Ich początki wiążą się z obchodami 500-lecia nadania Szamotułom praw miejskich w czerwcu 1956 roku. Wydarzenie to miało podkreślić "postępowe tradycje historyczne" miasta i było wspierane przez ówczesne władze państwowe.
Obchody obejmowały sesje rad narodowych, koncerty, widowiska regionalne i otwarcie wystawy regionalnej w baszcie Halszki. W 1957 roku zainaugurowano działalność Muzeum Ziemi Szamotulskiej, a w kolejnych latach organizowano kolejne edycje imprezy, często z udziałem gości z Czechosłowacji i lokalnych zespołów.
W latach 60. wprowadzono odznakę "Za zasługi dla Miasta Szamotuły", a Dni Szamotuł zaczęto obchodzić co pięć lat. Lata 80. przyniosły przekształcenie święta w "Szamotulską Wiosnę Kulturalną", trwającą nawet kilka dni i obfitującą w wystawy, konkursy i wydarzenia artystyczne.
Dzisiejsze Dni Szamotuł, choć inne niż te sprzed dekad, wciąż łączą ludzi i podkreślają wspólnotowy charakter miasta.
(Żródło: Kultura u Podstaw)