Są wyniki liczenia bocianów na Lubelszczyźnie. Gdzie jest najwięcej?
Latem ubiegłego roku w całym kraju odbywało się wielkie liczenie bocianów. Przedsięwzięcie to realizowane jest co 10 lat o obejmuje każdą z ponad 2,5 tysiącach polskich gmin. Wolontariusze i miłośnicy tych ptaków odwiedzali wszystkie gniazda i sprawdzali efekty lęgów. Chodziło bowiem nie o policzenie gniazd, lecz sprawdzenie, czy są one zajęte, a jeżeli tak, to również czy są w nich młode.
Zebrane w ten sposób dane mają na celu zapewnienie lepszej ochrony dla tego gatunku ptaków. Zwłaszcza, że z relacji naukowców wynika, iż populacja bocianów zaczęła się zmniejszać. Szczególnie w zachodniej części kraju, gdzie dominują uprawy wielkoobszarowe, które nie sprzyjają bioróżnorodności.
Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne właśnie przedstawiło wyniki liczenia bocianów w naszym regionie. Działania przeprowadzono w 96 proc. gmin na Lubelszczyźnie. Po zestawieniu danych okazuje się, że populacja lęgowa bociana białego jest szacowana na 5 600 par. W porównaniu do poprzedniego liczenia, jakie miało miejsce w 2014 roku, ptaków tych przybyło o 8 proc. Jednak wciąż jest ich o 10 proc. mniej niż w 2004 roku.
Jeżeli chodzi o miejsca, w których bocianów jest najwięcej, są to gminy: Terespol, Biała Podlaska, Cyców i Dorohusk. W każdej z nich bytuje ponad 100 bocianich par. Niewiele mniej, gdyż od 70 do 100 par tych ptaków, doliczono się na terenie gmin: Janów Podlaski, Kodeń, Kąkolewnica, Międzyrzec Podlaski, Urszulin, Siedliszcze, Sawin, Wola Uhruska, Dubienka, Werbkowice, Hrubieszów i Mircze.
Na przeciwległym końcu zestawienia znajdują się gminy: Janowiec, Kazimierz Dolny, Wąwolnica, Nałęczów, Karczmiska, Poniatowa, Wojciechów, Głusk, Jabłonna, Fajsławice, Rybczewice, Krzczonów, Kraśnik, Szastarka, Batorz, Godziszów, Tereszpol, Józefów i Łukowa. Tam wyniki liczenia bocianów oscylują między 0 a 5 parami.