Co robić w Zakopanem? Pomysły na zwiedzanie i zabawę
Co robić w Zakopanem? Atrakcje do odwiedzenia przy okazji koncertu „Lata z Radiem” Do zwiedzania w Zakopanem
W Zakopanem nie brak miejsc, do których powinien zajrzeć każdy miłośnik kultury i historii.
- Chata Sabały – to mini-muzeum poświęcone Sabale, XIX-wiecznemu zakopiańskiemu pieśniarzowi, muzykowi i gawędziarzowi, zorganizowane w drewnianej chacie, w której kiedyś mieszkał.
- Wielka Krokiew – chyba najsłynniejszy obiekt przeznaczony do sportów zimowych w Polsce. Zimą organizowane są tu konkursy skoków narciarskich, latem Krokiew można zwiedzać. Na gości czeka m.in. punkt widokowy, a odważni mogą zjechać po skoczni na pontonie.
- Kaplica na Jaszczurówce – we wschodniej części Zakopanego wznosi się piękne i nastrojowa drewniana kapliczka. Zbudowano ją na początku XX w. według projektu Stanisława Witkiewicza.
- Muzeum Tatrzańskie – największe muzeum Zakopanego, z wystawami poświęconymi przede wszystkim kulturze i historii Podhala i Tatr.
- Muzeum Oscypka – bardzo popularne wśród turystów zakopiańskie muzeum, w którym można poznać tajniki produkcji słynnego sera.
- Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – to historyczna nekropola, pełna oryginalnych nagrobków osób zasłużonych dla Podhala i całej Polski. Spoczywają tu m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, słynny pieśniarz Sabała, a nawet kronikarz Jan Długosz.
Zakopiańskie atrakcje dla rodzin z dziećmi
W Zakopanem znajduje się też wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi.
- Dinopark Zakopane – na dzieci czekają tu figury dinozaurów, ale nietypowe: to ruchome roboty, z których część odgrywa zabawne scenki.
- Podwodny Świat – możecie tu zobaczyć interaktywne wystawy zwierząt wodnych z całego świata. Zwierzaki mają wygodne akwaria, w których odtworzono ich naturalne środowisko.
- Gubałówka – wznoszące sią nad Zakopanem wzgórze oferuje nie tylko piękny widok na miasto i Tatry. Latem na szczycie działa zjeżdżalnia grawitacyjna, jest tu nawet sztuczna plaża – najwyżej położona w całej Polsce.
- Iluzja Park – to zakopiańskie muzeum iluzji. Można tu np. poczuć na twarzy sztucznie generowany wiatr halny, a także zobaczyć model Giewontu, w którego krzyż uderzają prawdziwe pioruny.
- Dom do góry nogami – niedaleko Krupówek można wejść do chatki postawionej fundamentami do góry. Wszystko tu jest odwrotnie – dach pod nogami, podłoga nad głową! - i można dostać zawrotów głowy.
- Myszogród – w tym magicznym miejscu 1000 wytresowanych myszek biega po galeriach przedstawiających różne zakątki świata i scenki z ludzkiego życia. Myszki jeżdżą pociągiem, śmigają na sankach, sieją postrach jako piraci, a nawet są porywane przez kosmitów.
- Termy Zakopiańskie – to duży park wodny, w sam raz na ochłodę w upał, i to z dodatkowymi atrakcjami. Wśród nich są np. wodny gejzer, zjeżdżalnie i jacuzzi.
Zakopane za darmo
Nie za wszystko w Zakopanem trzeba płacić. Poniżej przykłady całkiem darmowych atrakcji i pomysłów na zwiedzanie miasta.
- Krupówki – to główna turystyczna arteria Zakopanego. Stoją przy niej sklepy, restauracje i muzea, ruszają stąd dorożki i można zrobić sobie zdjęcie ze słynnym białym misiem. Choć atrakcje są płatne, sam spacer po Krupówkach nic nie kosztuje.
- Punkt widokowy na Antałówce – świetne miejsce na spacer niedaleko głównych atrakcji Zakopanego. Antałówka wznosi się praktycznie w samym centrum miasta.
- Spacer po ulicy Kościeliska – to najstarsza części Zakopanego, a w wzdłuż ulicy nadal stoją tradycyjne drewniane domy.
- Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN – to nowoczesne multimedialne muzeum, poświęcone środowisku Tatr. Wstęp na wystawę główną, złożoną z siedmiu sal, jest darmowy, ale trzeba zarezerwować wizytę online. Osobno sprzedawane są bilety do nowej Sali Odkryć, w której czekają na dzieci gry edukacyjne.
Tatrzański Park Narodowy
TPN to atrakcja sama w sobie i bodaj najsłynniejszy park narodowy w Polsce, zarówno wśród Polaków, jak i turystów z zagranicy, którzy przybywają tu w ramach wycieczek z Krakowa. Nie sposób wymienić wszystkich malowniczych tras po górach i dolinach TPN, ale jest kilka punktów niemal obowiązkowych, które szczególnie warto odwiedzić w czasie urlopu czy choćby weekendu w Zakopanem.
- Kasprowy Wierch – to kultowy szczyt, na który w dodatku można wygodnie wjechać słynną kolejką linową PKL.
- Giewont z krzyżem – symbol Tatr i Podhala, góra owiana legendami. Tu kolejka nie jeździ i Giewont trzeba zdobywać o własnych siłach. Wejście na sam szczyt, tzw. kopułę Giewontu, może być dość trudne dla mniej doświadczonych wycieczkowiczów.
- Doliny Tatr – kto nie lubi chodzić po górach, może przespacerować się po dolinach. Najsłynniejsze w TPN są Dolina Kościeliska z jaskiniami i Dolina Chochołowska ze schroniskiem i tzw. kaplicą Janosika. Po Dolinie Chochołowskiej można wędrować z psem.
- Morskie Oko – to najsłynniejszy zakątek polskich Tatr. Do tego pięknego górskiego jeziora wiedzie malownicza droga, którą można sobie skrócić, wsiadając do dorożki lub autobusu elektrycznego. Miejsce w schronisku PTTK nad Morskim Okiem trzeba jednak rezerwować z dużym wyprzedzeniem!
Morskie Oko – mapa szlaku z Palenicy Białczańskiej:
9 koncertów „Lata z Radiem i Telewizją Polską”. Gdzie i kiedy odbędą się darmowe imprezy?
„Lato z Radiem i Telewizją Polską” rusza w trasę! Już w sobotę 5 lipca odbędzie się pierwszy z 9 koncertów, zaplanowanych na wszystkie kolejne weekendy wakacyjnych miesięcy. Co sobotę o godz. 20:00 zacznie się zupełnie darmowa impreza muzyczna, którą transmitować będą TVP2 oraz Radiowa Jedynka.
Zobacz, gdzie i kiedy odbędą się darmowe koncerty „Lata z Radiem i Telewizją Polską”. Poniżej aktualny terminarz:
- 5 lipca – Zakopane
- 12 lipca – Elbląg
- 19 lipca – Chorzów
- 26 lipca – Giżycko
- 2 sierpnia – Poddębice
- 9 sierpnia – Lublin
- 16 sierpnia – Mrozy
- 23 sierpnia – Tarnów
- 30 sierpnia – Grudziądz (wielki finał)
Koncert „Lata z Radiem” w Zakopanem – jak trafić pod scenę? Zobacz mapę
Pierwszy koncert wakacyjnej trasy telewizyjnej Dwójki i radiowej Jedynki zaplanowano na sobotę 5 lipca godz. 20:00. Wydarzenie poprowadzą Anna Lewandowska, Łukasz Kadziewicz, Grzegorz Dobek i Roman Czejarek. Na scenie wystąpią m.in. Doda, Natalia Kukulska, zespół Afromental i Halina Mlynkova.
Impreza odbędzie się w Zakopanem, na Dolnej Równi Krupowej. To rozległy park, w którym często odbywają się masowe imprezy, m.in. Sylwester Marzeń w poprzednich latach.
Jak trafić na koncert „Lata z Radiem i Telewizją Polską” w Zakopanem? Dolna Rówień Krupowa leży niedaleko dworca PKP. W niecałe 10 minut można dojechać tam spod dworca autobusami nr 14, 21 i 24 (do przystanku Aleja 3-go Maja), niewiele dłużej idzie się pieszo.