Kamminke: Ta wioska rybacka zawsze zachwyca turystów. Niewielka osada nad Zalewem Szczecińskim to świetny pomysł na weekend
Osada rybacka Kamminke
Kamminke, jedna z najstarszych wsi rybackich na wyspie Uznam z zapierającymi dech w piersiach widokami. Położona nad Zalewem Szczecińskim przy granicy niemiecko-polskiej jest popularnym punktem turystycznym od przeszło 200 lat. Na miejsce można dotrzeć autem, ale też rowerem ścieżką wiodącą ze Świnoujścia. A co na przyjezdnych robi największe wrażenie? - Rybackie chaty pokryte strzechą, kutry zacumowane przy wybrzeżu i widok na pobliskie miejscowości. Działają tu również wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz rowerów, punkty gastronomiczne, boiska, pola campingowe i liczne trasy spacerowe. Spokojnie można tu spędzić cały weekend.
Warto poznać też inne pomysły na weekend niedaleko Szczecina
Uznamska Ścieżka w koronach drzew
To pierwszy przystanek naszej wycieczki za Świnoujście. Ścieżka to punkt widokowy zlokalizowany w kurorcie Heringsdorf ok. 1,5 godziny od Szczecina. Nie jest to jednak wyłącznie wzniesienie z piękną panoramą, a drewniany taras zawinięty w wieżę.
Spacer jest urozmaicony zakątkami dla odważnych z chwiejnymi elementami, punktami informacyjnymi, a także przystankami edukacyjnymi. Choć spore wrażenie robi już sama przechadzka (jak wskazuje nazwa) wśród koron drzew.
Konstrukcja stanęła na Wzgórzu Prezydenckim o wysokości 32 m. Doliczając wymiar 33 m samej wieży spacerowicze mogą podziwiać widoki z perspektywy 75 m. Z najwyższego piętra widać całą wyspę Uznam, a także część Rugii, Zalew Szczeciński, Szczecin, a nawet Police.
Cały spacer zajmuje średnio 1 - 2 godziny. Po wszystkim można odpocząć w rozbudowanej strefie gastronomicznej na parterze.
Grodzisko w Lubinie
Wolicie mniej uczęszczane lokalizacje? Może ta zwróci Waszą uwagę. Widok, to element, który bez dwóch zdań wyróżnia to miejsce. Wyróżnia nie tylko na tle regionu, ale całej Polski. Ze specjalnie przygotowanych tarasów można oglądać panoramę obejmującą: Zalew Szczeciński, archipelag 44 wysp, ale też rozlewiska delty Świny i jezioro Wicko Wielkie.
Punkt widokowy leży na najwyższej części klifu nad zalewem (ok. 50 m n.p.m.) i co warto zaznaczyć, jest świetnym miejscem do obserwacji ptaków, które zdecydowały się zamieszkać właśnie tu. Wśród nich jest m.in. orzeł bielik.
Dla turystów zainteresowanych jedynie relaksem dostępne są leżaki oraz stoliki. Działa również punkt gastronomiczny.
Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Wycieczka bez kąpieli, ale za to ze sporą dawką ruchu i pięknymi widokami. Jezioro Turkusowe to część Wolińskiego Parku Narodowego. To co je wyróżnia to oczywiście barwa: głęboka niebiesko-zielona. Akwen zawdzięcza ją swojemu podłożu, które jest pozostałością po dawnej kopalni kredy. W uproszczeniu - dno zbiornika w połączeniu z promieniami słońca wyciąga na powierzchnię lustra jeziora oryginalny kolor.
Czas na jeziorem można spędzić w jednym ze specjalnie przygotowanych punktów wypoczynkowych, ale też spacerując. Dookoła jeziora biegnie szlak przystosowany do marszu urozmaicony licznymi punktami widokowymi.
Kąpieli nie polecamy - może skończyć się to mandatem.
Wieża widokowa w Wolinie
Spokojnie, nie będzie trzeba pokonywać schodów. Wieża widokowa w Wolinie została wzniesiona bez barier architektonicznych. Oznacza to, że można się wspiąć na wysokość około 26 metrów podążając lekko unoszącym się pod górę chodnikiem. Po drodze na kolejnych przystankach czeka widok na stopniowo otwierający krajobraz. Warto również zwrócić uwagę na marynistyczny charakter wieży, co stanowi nawiązanie do historii miasta.
Na szczycie wieży czeka rozbudowany taras, z którego w pełni rozpościera się panorama na nasz region. Cały spacer zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut - w zależności od tego, jak bardzo zaangażujemy się w podziwianie widoków i robienie zdjęć.
Wypatrujcie kolejnych polecanych przez nas lokalizacji. Aktualizacja, co piątek.