Najpiękniejsze miasteczka Polski w sam raz na letni weekend. Odpoczniesz od hałasu i zgiełku
Małe miasteczka w Polsce wcale nie muszą być senne czy nudne. Wiele z nich to wprost idealne miejsca na weekend czy rodzinną wycieczkę, pełne atrakcji dla miłośników zabytków, ciekawostek i aktywnego wypoczynku.
Najpiękniejsze miasteczka w Polsce w sam raz na krótki wypad z głośnych i tłocznych metropolii. Przekonaj się, które małe miejscowości warto odwiedzić, by odkryć ich niezwykłe atrakcje i zrelaksować się w stylu slow.
W tym artykule:
- Małe miasteczka idealne na weekend i wakacje. Tam najskuteczniej naładujesz baterie
- Dokąd uciec z wielkiego miasta, czyli najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce
- Szydłów (woj. świętokrzyskie)
- Supraśl (woj. podlaskie)
- Bystrzyca Kłodzka (woj. dolnośląskie)
- Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie)
- Chojnice (woj. pomorskie)
- Reszel (woj. warmińsko-mazurskie)
Małe miasteczka idealne na weekend i wakacje. Tam najskuteczniej naładujesz baterie
Mieszkańcy wielkich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań, bardzo często marzą o tym, by choć na chwilę wyrwać się z głośnych, tłocznych i zadymionych metropolii na łono natury. By spełnić te marzenia, nie trzeba wcale wykupywać drogiej wycieczki na drugi koniec świata. Wystarczy zorganizować krótki wypad do któregoś z najpiękniejszych polskich małych miasteczek - to idealne miejsca na wycieczki w weekend czy urlop.
Dokąd uciec z wielkiego miasta, czyli najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce
Polskie miasteczka, które słyną ze swojego uroku i ciekawych propozycji na spędzenie czasu. Lista obejmuje miejscowości z całego kraju. Wśród nich znajdą coś dla siebie miłośnicy dawnych czasów, niesamowitych opowieści i legend, interesujących spacerów, a przede wszystkim – wypoczynku i relaksu w stylu slow, z dala od hałasu wielkich miast.
Wśród najpiękniejszych polskich miasteczek znajdziesz np.:
- Miasteczko przypominające włoską Prowansję
- Oficjalne polskie miasto zakochanych
- Zamek nawiedzany przez ognistego ducha i… złote rybki
- „Polskie Carcassonne”
- Dawny ośrodek chasydyzmu
- Miasteczko z unikalną cerkwią, przypominającą zamek
- Pioniera polskich Cittaslow
- Miasteczko, przechowujące magiczne pamiątki po panu Twardowskim
Szydłów (woj. świętokrzyskie)
Szydłów nazywany bywa „polskim Carcassonne” za sprawą świetnie zachowanych murów miejskich. Miasteczko rzeczywiście wygląda dzięki nim niesamowicie i można się tu poczuć jak w zupełnie innej epoce. Warto zwiedzić ruiny zamku i przespacerować się po ulicach Szydłowa, których wiele zachowało oryginalny, średniowieczny układ.
Szydłów jest nieoficjalną polską stolicą śliwek. W okolicy rośnie ok. 20% krajowej produkcji tych owoców. W sierpniu obchodzi się tu nawet Święto Śliwki.
Supraśl (woj. podlaskie)
Supraśl to miejscowość uzdrowiskowa, otoczona przez piękne lasy Puszczy Knyszyńskiej z licznymi rezerwatami przyrody.
Miasteczko zostało założone w 1500 r. jako fundacja dla mnichów prawosławnych. Oryginalny monaster nie przetrwał, ale do dziś możemy podziwiać nowszy, XVI-wieczny klasztor Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa z piękną cerkwią. Budowla przypomina nieco zamek, ale skrywa skarby architektury gotycko-bizantyjskiej, a także ciekawe Muzeum Ikon.
Bystrzyca Kłodzka (woj. dolnośląskie)
To jedno z najciekawiej położonych polskich miasteczek. Zabytkowa zabudowa – stare domy otoczone murami i basztami – wznosi się nad rzeką na kilku poziomach, przez co Bystrzyca Kłodzka przywodzi na myśl średniowieczne miasteczka Włoch.
Szczególnie warto przespacerować się po Bystrzycy Kłodzkiej śladem jej zabytków, od ratusza, wzdłuż murów miejskich, do pięknych baszt, np. Kłodzkiej i Bramy Wodnej. Na Małym Rynku zobaczyć można zabytkowy pręgierz.
Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie)
Lądek-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, dawniej słynne w całej Europie. Leczy lisię tu carowie Rosji, królowie Prus i inne wielkie sławy, np. poeta Goethe. Sporo zabytków z tych dawnych czasów zachowało się do dziś, np. zakład leczniczy „Wojciech”, którego początki sięgają 1678 r.
Na turystów, poza szeroką ofertą leczenia i relaksu, czekają tu także np. kamienny most gotycki z XVI w. i arboretum, w którym można przechadzać się wśród różnorodnych gatunków drzew.
Chojnice (woj. pomorskie)
Chojnice cieszą oczy rynkiem z pięknie zachowanymi, kolorowymi kamieniczkami. Warty uwagi jest też neogotycki ratusz z imponującymi witrażami, mury miejskie z bramą Człuchowską i kilka zabytkowych kościołów (najpiękniejsza jest chyba fara, czyli bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela). Samo miasteczko jest ciche i spokojne i nadaje się dobrze jako baza wypadowa na wycieczki do pobliskich Borów Tucholskich.
Reszel (woj. warmińsko-mazurskie)
Reszel to pierwsza polska miejscowość, która dołączyła do Cittaslow. To międzynarodowe stowarzyszenie miast stawiających nacisk na spokój, środowisko i aktywny wypoczynek. Tym samym Reszel to miejsce w sam raz dla osób spragnionych ucieczki od wielkiego miasta.
Można tu zwiedzać np. wspaniały zamek biskupów warmińskich z dwiema basztami i lochami, a także gotycki kościół św. Piotra i Pawła z tarasem widokowym na dzwonnicy.