Warszawa: Dlaczego warto zwiedzić Pałac Kultury i Nauki i co jest w środku?
Mnóstwo Polaków właśnie Warszawę wybiera na krótkie weekendowe wycieczki. W mieście jest co zwiedzać, a w samym jego środku tkwi ikoniczny Pałac Kultury i Nauki. Co właściwie znajduje się w środku? Czy w ogóle warto zwiedzić Pałac, a jeśli tak, co można tam zobaczyć i ile kosztują bilety?
W tym artykule:
Pałac Kultury i Nauki – kontrowersyjny symbol Warszawy
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (PKiN, nazywany też Pekinem) to ikona Warszawy, rozpoznawana od razu przez każdego Polaka i sporą część zagranicznych turystów. To drugi najwyższy budynek w Polsce – jego iglica sięga na 237 m ponad chodnik (wyższy jest tylko pobliski wieżowiec Varso Tower, sięgający 310 m).
Stojący w samym centrum Warszawy kamienny kolos wyróżnia się na tle nowoczesnych wieżowców swoją archaiczną, socrealistyczną architekturą. „Ceglana rakieta”, „Sen szalonego cukiernika” – to tylko niektóre z określeń, jakimi obdarzyła PKiN warszawska ulica. Dla jednych Pałac trąci myszką, dla innych jest retro i nostalgiczny.
Otacza go atmosfera skandalu i kontrowersji: to dar Stalina dla Polski Ludowej, a jego architekt, Lew Rudniew, inspirował się przy projektowaniu PKiN-u wieżowcami moskiewskimi. Pałac można więc uznać za symbol sowieckiej dominacji nad Polską i nie brakuje takich, którzy chętnie by go wyburzyli. Od kilku lat jednak budowla figuruje na liście zabytków.
Pałac Kultury świętuje 70. urodziny!
Nie ulega wątpliwości, że Pałac Kultury i Nauki to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy, a turyści z całej Polski stoją w kolejkach, by spojrzeć na swoją stolicę ze słynnego tarasu widokowego na 30. piętrze budowli. W dodatku teraz jest wyjątkowa okazja, by odwiedzić to miejsce: w 2025 r. PKiN obchodzi swoje 70. urodziny!
Budowlę oficjalnie otwarto 22 lipca 1955 r. Z okazji jubileuszu na wtorek 22 lipca 2025 zaplanowano imprezy:
- Najpierw piknik w Parku Świętokrzyskim o 12:00. W programie konkursy z nagrodami, gra terenowa, animacje dla dzieci.
- Od 17:00 na Placu Centralnym (zmodernizowana część Placu Defilad od ul. Marszałkowskiej) trwać będą oficjalne uroczystości. Najpierw wernisaż fotografii, potem poczęstunek urodzinowym tortem, pod wieczór koncert (Brass Federacja, Beat Back i inni), na koniec silent disco na tle pałacowych iluminacji.
- W dodatku od 20:00 do 23:00 wejście na taras widokowy na 30. piętrze będzie bezpłatne.
Właściwie czemu Pałac Kultury i Nauki jest taki ciekawy? Co znajduje się w środku? Czy jest tam co robić, poza podziwianiem widoków z tarasu? Przekonaj się! Tłumaczę, dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do PKiN w czasie zwiedzania Warszawy.
- Otoczenie: PKiN stoi w środku miasta, otacza go rozległy Plac Defilad, ostatnio częściowo zmodernizowany. W pobliżu stoi kilka ciekawych obiektów: nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otwarty w 2024 r., galeria handlowa Złote Tarasy, dwa dworce kolejowe (Śródmieście i Centralny). Od północy do Pałacu wchodzi się przez Park Świętokrzyski z pomnikiem Janusza Korczaka i fontannami. Przed głównym wejściem od ul. Marszałkowskiej (po wschodniej stronie) stoją dwa okazałe posągi, przedstawiające Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika.
- Jedna instytucja samorządowa: w PKiN mieści się siedziba Rady Miasta st. Warszawy. Radcy obradują w Sali Warszawskiej.
- Cztery teatry: Dramatyczny, Studio, Lalka, 6. Piętro
- Dwa muzea: Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN
- Jedno kino: Kinoteka
- Jedna uczelnia: Collegium Civitas
- Dwie instytucje naukowe: siedziba władz Polskiej Akademii Nauk, siedziba Rady Doskonałości Naukowej
- Jedna instytucja wychowawcza: Pałac Młodzieży. Organizowane są tu zajęcia plastyczne, muzyczne, informatyczne, taneczne, aktorskie, sportowe (pływanie, gimnastyka, tenis, kulturystyka i inne, latem obozy dla dzieci)
- Jedna sala konferencyjna: Sala Kongresowa na 3000 osób, aktualnie nieczynna z powodu remontu, który trwa już 11 lat
- Jeden punkt widokowy: taras widokowy znajduje się na 30. piętrze, na wysokości 114 m nad ziemią. Wstęp jest płatny: bilet normalny 28 zł, ulgowy 23 zł. Z Tarasu można korzystać codziennie w godz. 10:00-20:00.
Na strudzonych zwiedzających czeka też w PKiN aż 9 różnych kawiarni i restauracji.
Ile kosztuje zwiedzanie PKiN-u?
Czy na zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie trzeba kupić bilet? Nie, jeśli zwiedzasz sam, bez przewodnika. Płatny jest tylko wstęp na taras widokowy. Jeśli jednak chcesz zobaczyć wszystkie ciekawe zakamarki i reprezentacyjne sale Pałacu, musisz wykupić wycieczkę z oprowadzaniem. Listę organizatorów takich wycieczek możesz znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Pałacu.
Źródła: Wikipedia, PKiN.pl