Wizyta w komendzie policji, podróż wąskotorówką, maszyny, roboty, nocne koncerty. Noc Muzeów 2025 na Śląsku i w Zagłębiu
To może być prawdziwy przebój Nocy Muzeów. W sobotni wieczór Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach po raz pierwszy udostępni swe wnętrza zwiedzającym. Po raz pierwszy też muzealne placówki Zagłębia łączą swe siły i proponują wyjątkową ofertę - Smaki Zagłębia. Nocnych atrakcji w regionie będzie jednak całe mnóstwo i już dziś warto zdecydować, z których skorzystać. Tym bardziej, że z każdym rokiem przybywa "nocnych Marków", którzy w tę wyjątkową noc do łóżek kładą się dopiero nad ranem.
Noc Muzeów na Śląsku i w Zagłębiu
W sobotę, 17 maja późnym popołudniem rozpocznie się na Śląsku i w Zagłębiu – Noc Muzeów. To jedna z najciekawszych noc w roku, bo w jej trakcie swoje drzwi otwierają nie tylko muzea ale i inne placówki kultury, udostępniając zwiedzającym miejsca na co dzień niedostępne albo organizując wydarzenia wyjątkowe. Nocne zwiedzanie od lat przyciąga tłumy, a kończy się zazwyczaj około północy.
W tym roku najdłużej otwarta będzie Kopalnia Guido w Zabrzu, ostatni turyści wyjadą z niej o 3 nad ranem w niedzielę. Debiutantem wyjątkowej nocy będzie gmach Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, który po raz pierwszy odsłoni swe tajemnice. Po raz pierwszy też muzealne placówki z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina łączą swe siły i proponują trasę pod kuszącym hasłem - Smaki Zagłębia.
Noc Muzeów przyciąga tłumy
Noc Muzeów, znana również jako "Long Night of Museums", to coroczne wydarzenie kulturalne, w którym muzea i galerie otwierają swoje drzwi przez całą noc, oferując wstęp w promocyjnych cenach i dodatkowe atrakcje.
Początki Nocy Muzeów sięgają Berlina, gdzie po raz pierwszy zorganizowano to wydarzenie w 1997 roku. Do Polski Noc Muzeów trafiła kilka lat później i od razu zyskała sporo grono wielbicieli. Z roku na rok przybywa zarówno placówek, które otwierają się tego dnia w nocnych godzinach jak i turystów, których nocna pora wręcz zachęca do wyjścia z domu i uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Noc nie tylko w komendzie policji
Śląska policja po raz pierwszy otwiera drzwi przed zwiedzającymi i bierze udział w Nocy Muzeów. Chętni będą mogli odwiedzić gmach przy ulicy Lompy.
- Przy stoisku policyjnych kontrterrorystów z Katowic będzie można zobaczyć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w działaniach bojowych, robota pirotechnicznego, pojazdy terenowe. Funkcjonariusze Oddziału Prewencji przedstawią policyjny sprzęt, pojazdy służbowe i terenowe, armatkę wodną Tajfun, pojazd Mitsubishi z łodzią oraz umundurowanie ćwiczebne i mundury patroli wodnych. Każdy chętny będzie mógł wykonać własny odcisk palca– zachęca komisarz Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy KWP w Katowicach.
Zagłębie łączy siły i oferuje swe smaki
Smaki Zagłębia, - to hasło pierwszej wspólnej Nocy Muzeów organizowanej przez Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu.
To niepowtarzalna okazja, by odkryć kulturalne dziedzictwo regionu, uczestniczyć w warsztatach, prelekcjach i zwiedzaniu wystaw, a także skorzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej łączącej wszystkie instytucje.
Rajza wąskotorówką
Na nocne kursy wyruszy też popularna wąskotorówka. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zapowiedziało dwa rodzaje nocnych przejazdów. Bezpłatne na odcinku Bytom – Bytom Karb oraz płatne na odcinku Bytom Karb – Tarnowskie Góry. Poza tym przewidziano zwiedzanie stacji Bytom Karb z przewodnikiem, zwiedzanie izby tradycji, możliwość spojrzenia na lokomotywę okiem mechanika, czyli od spodu, przejazdy drezyną ręczną oraz wystawę taboru.
Widna paciorkowa dla każdego
Chętni będą mogli zwiedzić zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach, w którym obecnie działa Śląski Urząd Wojewódzki oraz obraduje Sejmik Województwa Śląskiego. Znajduje się w nim m.in. winda paciorkowa (paternoster), uruchomiona niedawno po remoncie, w ramach którego przywrócono jej oryginalny wygląd z końca lat 20. XX w.
Na organach zagra komputer
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zapowiedziała możliwość zwiedzenia swojej siedziby w kilku formułach. Każda z nich ma pokazywać miejsce, które na co dzień nie są dostępne dla słuchaczy koncertów. Uwzględniono jednak potrzeby całych rodzin i osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach. W Noc Muzeów nie zabraknie koncertów.
- Organy w sali koncertowej NOSPR będą w pełni sterowane przez komputer z wykorzystaniem bogatej palety kolorów brzmieniowych, osiągalnych wyłącznie dzięki komputerowej precyzji. Dźwiękom organów będą towarzyszyły iluminacje świetlne, które z pewnością podziałają na wyobraźnię każdego odbiorcy – zapowiedziała NOSPR.
Noc Muzeów cieszy się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających. Na część wydarzeń obowiązują zapisy i rezerwacje miejsc. Warto więc sprawdzić ich dostępność wcześniej na stronach internetowych organizatorów.