Wybierz idealną deskę SUP dla siebie! Sprawdź, na co zwracać uwagę decydując się na zakup
SUP - co to jest? Jakie korzyści płyną z pływania SUPem?
Stand Up Paddleboard, czyli deska SUP to doskonały pomysł na wypoczynek nad wodą. Od jakiegoś czasu tego typu deski, na których wiosłuje się stojąc, zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Jest to doskonała alternatywa do kajaków, rowerków wodnych czy łódek i świetnie sprawdza się podczas wakacji nad wodą.
Co więcej, pływanie na takiej desce jest nie tylko fajne, ale także jest to doskonałe ćwiczenie fizyczne, które angażuje najróżniejsze mięśnie, pobudza organizm do poszukiwania równowagi ciała, ale także jest to świetny sposób na relaks.
Pływanie na desce SUP poprawia koordynację, wzmacnia mięśnie głębokie i jest przyjazne dla stawów, które nie są nadmiernie obciążane, a przy zdobyciu wprawy w korzystaniu z tej deski pozwala również spalić całkiem sporo kalorii.
Deski SUP to także świetna alternatywa dla ćwiczących jogę. Jeśli chcecie wejść na wyższy poziom praktykowania tej sztuki, to próba wykonywania poszczególnych figur na tego typu desce to zupełnie inny wymiar praktykowania tej sztuki.
Jak wybrać deskę SUP? Zobacz czy się różnią od siebie
Deski do Stan Up Paddelboardingu można podzielić ze względu na kilka kategorii. Pierwsza z różnic, którą łatwo zobaczyć to rozróżnienie na deski sztywne oraz pompowane.
Pierwsza kategoria desek, czyli deski sztywne wykonane są z materiałów kompozytowych, ewentualnie z drewna. Są droższe, łatwiej je uszkodzić i trudniej transportować. Na ten rodzaj deski SUP decydują się osoby z doświadczeniem w paddelboarding.
Z kolei deski pompowane zalewają obecnie sklepy ze sprzętem sportowym i są coraz częściej widziane w przestrzeni publicznej. To właśnie one szturmem podbijają serca amatorów wypoczynku nad wodą. Ich zaletami są:
- cena. Waha się ona od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.
- wytrzymałość. Deski SUP, które są nadmuchiwane, najczęściej są bardziej wytrzymałe niż te sztywne. Ich budowa jest warstwowa. Wewnątrz znajduje się rdzeń z włókien, który po napompowaniu staje się sztywny, natomiast na zewnątrz pozostałe warstwy wykonane z PCV (wytrzymała, odporna na czynniki zewnętrzne) i pianki EVA (lekka, elastyczna, z dobrą amortyzacją, odporna na wilgoć).
- łatwość w ich przewożeniu. Po spuszczeniu powietrza i złożeniu zajmują stosunkowo niewiele miejsca i zmieszczą się nawet w niedużym samochodzie.
- waga, to kolejna zaleta. W stosunku do desek sztywnych jest ona nieduża.
- wszechstronność.
Dlaczego deski SUP mają różną wielkość?
Kolejną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę, kupując deskę SUP, to jej długość, szerokość i grubość. Dobierając te parametry, dobierzemy deskę dla własnych potrzeb.
Co do zasady deski krótkie są bardziej zwrotne, a te długie szybsze, ale gorsze do manewrowania. Z kolei szerokie deski (powyżej 85 cm) są bardziej stabilne i będą z nich zadowoleni początkujący użytkownicy oraz wędkarze. Węższe deski natomiast (poniżej 75 cm) są mniej stabilne, szybsze i nadają się dla zaawansowanych paddelboarderów.
Nie lubisz wody? To wybierz się na wycieczkę do zamku: Deski SUP podzielone na sposób korzystania:
- all-round, czyli uniwersalne, które doskonale sprawdzają się dla osób zaczynających przygodę ze Stand Up Paddleboardingiem. Są stosunkowo szerokie i stabilne. Sprawdzają się na spokojnych wodach i pozwalają na rekreacyjne korzystanie z uroków przebywania na wodzie.
- touring, czyli deski turystyczne, to deski, które są dłuższe i węższe niż uniwersalne. Mają też najczęściej bardziej szpiczasty dziób deski oraz mocowania, które umożliwiają przewożenie bagażów. Wymagają nieco więcej doświadczenia.
- yoga, to z kolei deski szerokie i bardzo stabilne, a jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdzają się do ćwiczeń związanych z jogą, fitnessem czy inną aktywnością tego typu.
- river, to deska dedykowana do pływania po rzekach dla osób bardziej zaawansowanych. Najczęściej te deski są krótsze, co zapewnia większą zwrotność i szersze, co powoduje, że są bardziej stabilne. Charakteryzują się też podniesionym dziobem, który często jest wzmocniony, dla ochrony przed przeszkodami.
- race, to deska sportowa i wyścigowa. Jest długa i wąska, co pozwala na rozwijanie dużych prędkości. Jest jednak mało stabilna i trzeba sporych umiejętności, aby sobie z nią poradzić.
Wybierając deskę SUP nie zapomnij o wiośle!
Oczywiście najważniejszym w pływaniu na desce SUP jest deska, jednak warto też poświęcić nieco uwagi wiośle. Warto, żeby było wytrzymałe, ale lekkie. Powinno być też nieco wyższe niż użytkownik. Zbyt krótkie sprawi, że szybko będą boleć plecy do pochylania się, a zbyt długie zmęczy ramiona. Także kształt pióra wiosła ma znaczenie. Dla początkujących lepiej sprawdzi się mniejsze pióro w kształcie klasycznej łezki.
Gdzie można pływać na desce SUP?
Jak widać po rodzajach desek SUP powyżej, pływać nimi można w zasadzie wszędzie. Ograniczają nas jedynie nasze umiejętności. Osoby początkujące lepiej opanują sztukę wiosłowania na stojąco na wodach spokojnych, czyli na stawach i jeziorach, a w kolejnym kroku na spokojnych rzekach.
Warto jednak pamiętać, że woda płynąca to zupełnie inny poziom umiejętności, poza tym na rzekach trzeba być przygotowanym do tego, że na naszej drodze mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody jak wystający kamień, wir wodny czy coś innego. Generalnie rzeki to miejsce dla osób średniozaawansowanych.
Z deski SUP można łowić ryby. Wiesz gdzie? Zobacz!
Deski SUP nadają się również do pływania w morzach i oceanach. Zresztą sport ten narodził się w XX wieku na Hawajach. Tu jednak również trzeba dobrze potrenować, zanim się zdecyduje o wypłynięciu na niespokojną otwartą wodę. Jeśli chcemy pływać w takich miejscach, warto zacząć od spokojnych zatoczek i szlifować umiejętności.
Wybierając się na wodę, trzeba też zawsze pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego kamizelki ratunkowe to podstawa, a w kontekście deski SUP warto zaopatrzyć się także w smycz montowaną do deski i kostki użytkownika. Dzięki temu po spadnięciu z deski łatwiej do niej wrócimy.
Jak pielęgnować deski SUP? To nic trudnego!
Jeśli chodzi o pielęgnacje desek Stand Up Paddelboardingowych, to najlepiej sprawdza się miękka szmatka, woda z delikatnym detergentem i cierpliwość. Mycie deski ważne jest szczególnie po pływaniu w słonej wodzie. Trzeba też pamiętać, żeby ją osuszyć i nie pozostawiać w mokrym.
Czyszcząc deskę, warto również dobrze jej się przyglądać i zwracać uwagę na ewentualne uszkodzenia. Im szybciej zajmiemy się drobną usterką, tym taniej będzie nas kosztować naprawa.
Po sezonie SUP możemy przechowywać nadmuchaną - wówczas nie ustawiajmy na niej niczego ciężkiego, najlepiej przechowujmy ją pionowo; lub spuścić z niej powietrze i złożyć - warto jednak pamiętać, żeby składać ją uważnie i dbać by zagięcia nie przypadały w newralgicznych punktach. Deski przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu z dala od ciepła.